PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Higienistki stomatologiczne rezygnują z pracy

Autor: nieck • Źródło: en
25-02-2021, 12:07
Higienistki stomatologiczne rezygnują z pracy COVID-19 stał się przyczyną odejścia z zawodu wielu higienistek stomatologicznych (fot. Pixabay)
Czy w gabinetach dentystycznych zacznie brakować higienistek stomatologicznych? Istnieje takie niebezpieczeństwo, skoro co najmniej 8 proc. zmieniło zawód w ostatnim roku. To dane z amerykańskiego rynku pracy.

Ryzyko zakażenia się koronawiruem, trudności w znalezieniu pomocy do opieki nad małymi dziećmi, to główne przyczyny dla których higienistki stomatologiczne porzucały zawód w ostatnim okresie, pisze prof. JoAnn Gurenlian z Idaho State University Department of Dental Hygiene na łamach Journal of Dental Hygiene.

Pandemia COVID-19 ograniczyła liczbę aktywnych zawodowo higienistek stomatologicznych, to reguła, która ujawniła się także w innych, zdominowanych przez kobiety, grupach zawodowych. Zamknięte przedszkola i szkoły wskutek lockdownu oraz konieczność opiekowania się rodzicami w podeszłym wieku zmusiły je do zrezygnowania z pracy. 

Badanie online, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, objęło blisko 4,8 tys. higienistek, sprawdzając ich status zawodowy przed i podczas pandemii. Higienistki odpowiadały także na pytania dotyczące powodów, dla których przerwały pracę. Badanie trwało na przełomie września i października 2020 r. i było wynikiem współpracy American Dentists Association i American Dental Hygienists Association (ADHA). Spośród osób, które odpowiedziały, 98 proc. stanowiły kobiety.

Ok. 8 proc.  higienistek dentystycznych, które jeszcze 1 marca pracowały w gabinetach stomatologicznych, stwierdziło, że od tego czasu odeszło z pracy. Z tej grupy
-  59 proc.  dobrowolnie zrezygnowało z zawodu,
- 41 proc. wzięło dłuższy urlop lub zostało zwolnionych.

Spośród tych, którzy dobrowolnie odeszła, prawie połowa, zrobiła to z lęku przed zakażeniem koronawirusem. Pozostałe higienistki, które odeszły z własnej woli, podawała jako przyczyny trudności w sprawowaniu opieki nad dziećmi lub praktyki niezgodne z normami bezpieczeństwa w miejscu pracy.

COVID-19 wśród higienistek stomatologicznych

Zbadano także jak często higienistki stomatologiczne chorowały na COVID-19. Okazuje się, że w badanej grupie  3,1 proc.  miało pozytywne wyniki testów w kierunku SARS-CoV-2. Odsetek ten był wyższy niż w populacji ogólnej, ale na takim samym poziomie jak odsetek zakażonych koronawirusem dentystów.

- Względnie niski wskaźnik zakażeń pokazuje nam, że możemy zapewnić opiekę stomatologiczną na bezpiecznych zasadach, a to ma ogromne znaczenie dla osób wykonujących zawody związane z zabiegami w rejonie jamy ustnej - stwierdziła Ann Battrell, prezydent American Dental Hygienists Association  w komunikacie prasowym.

Więcej: Journal of Dental Hygiene

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH