• Enel-Med poniósł w 2022 r. 23,56 mln zł skonsolidowanej straty netto (1,41 mln zł straty w 2021 r.). Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 494,9 mln zł w 2022 r. wobec 441,14 mln zł rok wcześniej
  • Gorsze wyniki finansowe Grupy wynikały zarówno z wyższych kosztów bezpośrednich wykonywania usług (wynagrodzenia personelu medycznego i materiałów medycznych), jak i kosztów pośrednich (media, usługi obce, zakupy wyposażenia, czynsze)
  • Grupa Enel-Med posiada ponad 100 gabinetów stomatologicznych w całej Polsce. W planach są kolejne przejęcia

 

Wyniki finansowe Enel-Med 

Enel-Med raportuje o 23,56 mln zł skonsolidowanej stracie netto w 2022 r. wobec 1,41 mln zł straty w 2021 r. Natomiast strata operacyjna wyniosła 20,84 mln zł wobec 4,68 mln zł zysku rok wcześniej.

Zysk EBITDA wyniósł 52,93 mln zł wobec 62,15 mln zł zysku (w tym ujęciu) w 2021 r. Skorygowany zysk EBITDA osiągnął poziom 47,54 mln zł, wobec 55,8 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 494,9 mln zł w 2022 r. wobec 441,14 mln zł rok wcześniej.

Przyczyny gorszych wyników finansowych Enel - Med

- Silny wzrost inflacji, z jakim mieliśmy do czynienia w Polsce w 2022 r., oraz osłabienie złotego wobec euro, co nastąpiło w pierwszych trzech kwartałach 2022 r., przełożyły się na znaczący wzrost kosztów działalności Grupy – skomentował sytuację finansową Grupy jej prezes, Jacek Jakub Rozwadowski.

- Wzrosły zarówno koszty bezpośrednie wykonania usług, takich jak wynagrodzenia personelu medycznego i materiałów medycznych, jak i kosztów pośrednich związanych z prowadzeniem placówek takich jak media, usługi obce, zakupy wyposażenia czy czynsze za wynajmowane powierzchnie - dodał prezes.

 - Na wyniki Grupy wpłynęły także utrzymujące się na wysokim poziomie stopy procentowe. Wszystkie te czynniki wpłynęły na obniżenie rentowności świadczonych przez Grupę usług i pogorszenie wyników finansowych Grupy w 2022 r. – wyjaśnił Jacek Jakub Rozwadowski.

- Choć większość umów abonamentowych, jakie zawarła Grupa ze swoimi klientami, pozwala na okresową indeksację cen, to należy wziąć pod uwagę, że jest to mechanizm rozłożony w czasie. Uzyskane w wyniku tych zmian dodatkowe przychody nie były w stanie w pełni zrekompensować wzrostu kosztów świadczonych usług w 2022 r. – argumentował prezes Enel - Med.

Enel-Med inwestuje w stomatologię

W 2022 r. Grupa Enel-Med otworzyła cztery nowoczesne przychodnie specjalistyczne, dwie kliniki stomatologiczne oraz dwie nowe kliniki medycyny estetycznej.

Grupa rozszerzyła swoje portfolio o klinikę stomatologiczną Dental Nobile Clinic w podwarszawskim Piasecznie.

Grupa Enel-Med posiada ponad 100 gabinetów stomatologicznych w całej Polsce. W planach są kolejne przejęcia. Również w lipcu Grupa Enel-Med uruchomiła nowy oddział centrum medycznego enel-med oraz klinikę medycyny estetycznej i stomatologii ESTELL w Domu Mody Klif. Placówka specjalizuje się we wsparciu medycznym i profilaktycznym kobiet i dzieci od pierwszych dni życia. Na początku listopada w biurowcu Warsaw Spire otwarty został kolejny warszawski wieloprofilowy oddział – enel-med Warsaw Spire oraz kolejna klinika stomatologiczna.