PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gdzie co piąty pacjent leczy zęby sam w domu

Autor: nieck • Źródło: en
18-01-2022, 07:52
Gdzie co piąty pacjent leczy zęby sam w domu Zapaść brytyjskiego systemu ochrony zdrowia stomatologicznego (fot. Pixabay)
Ponad połowa Brytyjczyków nie była u dentysty w ciągu ostatniego roku. Większość twierdzi, że nie mogła umówić się na wizytę.
  • Ostatni raport na temat stanu opieki stomatologicznej w Wielkiej Brytanii jest alarmujący. 
  • Szybko maleje liczba dentystów gotowych do świadczenia usług w ramach publicznej służby zdrowia.
  • Ponad 50 proc. pacjentów ma problemy z umówieniem się na wizytę kontrolną.

Pogłębiający się kryzys w stomatologii brytyjskiej sprawił, że co piąta osoba próbowała leczyc się w domu – niektórzy nawet przeprowadzali samodzielnie ekstrakcje i robili wypełnienia.

Dentyści rezygnują z publicznych kontraktów nie tylko w Polsce

The Great British Oral Health Report ujawnia, że ​​nieprzeprowadzone zabiegi stomatologiczne (usługi warte miliony funtów) to efekt  braków kadrowych wśród dentystów leczących za publiczne pieniądze. Niestety nic nie wskazuje, że sytuacja może się polepszyć. Wprost przeciwnie  dostęp do opieki stomatologicznej w nadchodzących latach  będzie jeszcze trudniejszy dla części społeczeństwa z powodu niewystarczającego finansowania.

Rośnie liczba lekarzy, którzy rezygnują z kontaraktów NHS (brytyjski odpowiednik NFZ), aby skoncentrować się na prywatnym leczeniu. W efekcie szacuje się, że około 16 milionów Brytyjczyków nie ma już dostępu do dentysty.

Raport obejmuje badanie przeprowadzone łącznie na  grupie 2026 dorosłych pacjentów. Wynika z niego, że 53 procent nie odwiedziło dentysty w ciągu ostatniego roku, a 56 procent z tych osób twierdzi, że nie było to możliwe, gdyż nie byli w stanie umówić się na wizytę.

Dentyści nie chcą leczyć za publiczne pieniądze

W sezonie 2020/21 liczba dentystów oferujących świadczenia w ramach publicznej opieki stomatologicznej zmniejszyła się o 951 lekarzy w porównaniu do poprzedniego sezonu. Niestety ponad 40 procent brytyjskich stomatologów leczących w ramach kontraktów z funduszem zdrowia twierdzi, że w najbliższym czasie albo przejdą do prywatnego sektora opieki zdrowia albo będą starać się o wcześniejszą emeryturę.

Wyjściem z sytuacji, wg Toma Rialla, dyrektor organizacji Mydentist, jest  ułatwienie wykonywania zawodu wysoko wykwalifikowanym dentystom z całej Unii Europejskiej na terenie Wielkiej Brytanii. Takie rozwiązanie może zmniejszyć nierówności w dostępie do opieki stomatologicznej.

Jednak prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego, Eddie Crouch, ma odmienne zdanie. Powiedział, że jeśli publiczna stomatologia traci utalentowanych lekarzy z powodu złych kontraktów, niedofinansowania i słabego zarządzania w pandemii COVID-19, to odpowiedzią nie jest po prostu szukanie dentystów za granicą.

NHS England utworzył specjalny numer alarmowy, dla każdego pacjenta cierpiącego z powodu bólu, który nie może znaleźć dentysty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
opieka stomatologiczna   pacjent  

POLECAMY W SERWISACH