PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinety stomatologiczne zadłużone na 37 mln zł

Autor: PAP • Źródło: PAP
16-08-2022, 09:53
Gabinety stomatologiczne zadłużone na 37 mln zł Zadłużenie gabinetów stomatologicznych jest stosunkowo niskie Fot. AdobeStock
Zaległości finansowe prywatnej opieki zdrowotnej to ok. 162 mln zł. 23 proc. tej kwoty to zobowiązania właścicieli gabinetów stomatologicznych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD).
  • Zaległości finansowe prywatnej opieki zdrowotnej to ok. 162 mln zł. Największe zadłużenie dotyczy specjalistycznych gabinetów lekarskich (55 mln zł) za nimi plasują się właściciele praktyk dentystycznych (37 mln zł)
  • Średnio na jedną placówkę przypada 60,3 tys. zł zadłużenia (42,6 tys. zł w 2018 r.). Od 2018 r. wzrosła liczba dłużników - z 2329 do 2687
  • Rekordowe zadłużenie firmy, prowadzącej ogólną praktykę lekarską poza sferą publiczną, to ponad 2 mln zł długów

Dentyści w czołówce zadłużonych 

Największe problemy finansowe dotykają specjalistycznych gabinetów lekarskich. Placówki te mają blisko 55 mln zł zaległości.

Z kolei dentyści są zadłużeni na 37 mln zł, w podobnej skali interniści - na 32,8 mln zł. Fizjoterapeuci mają do zapłaty blisko 12 mln zł, a pielęgniarki i położne 5,5 mln zł. Z kolei prywatne stacje pogotowia ratunkowego - 5 mln zł.

KRD informuje, że jeśli chodzi o liczbę dłużników, jak i wartość nieuregulowanych zobowiązań, zdecydowanie przeważają jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG).

Rosną zadłużenia. O 60 proc. od 2018 r. 

Jak przypomina KRD, jeszcze niespełna 4 lata temu, na koniec 2018 r., niezapłacone zobowiązania prywatnej opieki medycznej wynosiły 99,4 mln zł. Od tego czasu do dziś zwiększyły się o ponad 60 proc. Średnio na jedną placówkę przypadało 42,6 tys. zł zaległości, a obecnie jest to 60,3 tys. zł. Było wówczas też mniej samych dłużników - 2329. Obecnie - 2687.

- 1989 JDG-ów ma łącznie 125,3 miliony złotych zaległości. Widać więc, że najmniejsze podmioty borykają się z największymi problemami finansowymi. Prywatne gabinety muszą inwestować w nowoczesny sprzęt, aby być konkurencyjnymi wobec sieci medycznych. Oznacza to zaciąganie kredytów i leasingu, co mocno obciąża ich budżet - powiedział prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Kto wierzycielami świadczeniodawców w branży medycznej

- Ma to odzwierciedlenie w naszej bazie danych. Wierzycielami branży prywatnych usług medycznych są bowiem w głównej mierze banki, firmy leasingowe i faktoringowe. Lekarze, rehabilitanci, fizjoterapeuci, położne są im winni w sumie 71 mln zł - dodaje. 

Według KRD następne w kolejce do odzyskania pieniędzy od prywatnej ochrony zdrowia są firmy windykacyjne oraz fundusze sekurytyzacyjne, do których trafiły długi pierwotnych wierzycieli, głównie z sektora finansowego (69 mln zł).

Przychodnie i gabinety zalegają także z regulowaniem należności u operatorów telefonii, internetu i telewizji (4,9 mln zł). Pozostała kwota długu jest rozproszona pomiędzy innych wierzycieli, jak administracja państwowa i samorządowa, ubezpieczyciele czy dostawcy prądu i ciepła. Natomiast 2,2 mln zł są winne branży farmaceutycznej.

Mazowieckie najbardziej zadłużone

Najwięcej zaległości mają prywatne przychodnie i gabinety z województwa mazowieckiego - 37,8 mln zł. Kolejny jest Śląsk z niemal 18,4 mln zł niespłaconych zobowiązań, a za nim Wielkopolska z kwotą 17,6 mln zł. Najmniej obciążone są placówki z województwa świętokrzyskiego - 2,7 mln zł.

KRD wskazuje, że rekord zadłużenia należy do firmy prowadzącej ogólną praktykę lekarską z województwa wielkopolskiego, która ma ponad 2 mln zł długów. Zgromadziła aż 110 niezapłaconych zobowiązań, głównie wobec firmy faktoringowej (1,5 mln zł) i poligraficzno-wydawniczej (523 tys. zł).

Uczestnicy branży medycznej sami są wierzycielami

Dodano, że prywatne placówki medyczne także same są wierzycielami - mają do odzyskania 14,1 mln zł. Z tego 3,5 mln zł od konsumentów, a 10,5 mln zł od innych przedsiębiorstw.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leasing   kredyty   gabinet stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH