PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinety stomatologiczne bez wsparcia NFZ

Autor: Łukasz Sowa
20-01-2013, 23:54
Gabinety stomatologiczne bez wsparcia NFZ (foto: infoDENT24.pl)
Gabinety stomatologiczne bez wsparcia NFZ (foto: infoDENT24.pl)
Nikłe kontrakty NFZ to większe szanse na rozwój usług komercyjnych. Nawet placówki publiczne coraz częściej udostępniają powierzchnię wykorzystywaną na dentystyczne usługi komercyjne. 

Jak można było spędzić Sylwestrową noc z 2012 na 2013 r.? Na balach, prywatkach, w domowym zaciszu, na ulicznych imprezach? Tę ostatnią możliwość wybrały niektóre osoby w Słupsku. Z tym, że impreza miała formę oczekiwania w kolejce przed przychodnią przy ul. Tuwima.

31 grudnia 2012 r. o godz. 23.00 najbardziej zdesperowane osoby rozpoczęły koczowanie, aby od rana 2 stycznia 2013 r. móc starać się o protezę stomatologiczną. Po kilku godzinach od rozpoczęcia pracy przez pracowników rejestracji, zapisy na 2013 r. zostały wstrzymane, gdyż limity narzucone przez NFZ zostały wyczerpane (przynajmniej do czasu rozpisania nowego konkursu). Dotychczas zapisano na 2013 r. 90 osób, które mają szansę na refundowaną protezę.

Nikłe kontrakty to coraz większe szanse dla rozwój usług komercyjnych. Podczas gdy przy ul. Tuwima w Słupsku pacjenci niewiele mogą załatwić, w innych miejscach powstają nowoczesne gabinety stomatologiczne.

Spółka Szpital w Szczecinku w końcu lutego 2013 r. uruchomi gabinet stomatologiczny (dwa stanowiska). W nowej lokalizacji stomatolodzy przyjmować mają w godzinach późnopopołudniowych oraz w soboty. To będzie jedyne takie miejsce w Szczecinku i w okolicach, w którym do dentysty można byłoby się dostać nie tylko dni powszechne i nie tylko w ciągu dnia.

Miniprzychodnia stomatologiczna znajdować się będzie w łączniku pomiędzy szpitalem a Podimedem - Pomorskim Ośrodkiem Diagnostyki Medycznej. Z dyżurów pełnionych przez przychodnię będą mogli jednak korzystać tylko ci pacjenci, którzy za wizytę zapłacą. Gabinet nie ma popisanego kontraktu z NFZ, chociaż zapowiada, że o taki będzie się starł.

Na 2014 r. Centrum Medyczne Enel-Med zaplanowało uruchomienie wielospecjalistycznej przychodni w Centrum Handlowo - Usługowym ,"Promenada" w Warszawie. Ma to być siódma tego typu placówka spółki w stolicy. Na powierzchni 1,5 tys. mkw. Usytuowane będą m.in. gabinety stomatologiczne. Inwestycja kosztować ma ok. 12 mln zł.

Z kolei Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna Stomadent z oddziałami we Wrocławiu, Zielonej Górze, Legnicy, Zgorzelcu i Bolesławcu uruchomiła w tym ostatnim mieście nową poradnię medycyny pracy. Placówka oferuje kompleksowe usługi medyczne związane z przyjęciem do pracy nowych pracowników oraz pełen zakres badań personelu zatrudnionego. Dlaczego o tym piszemy? Otóż początkowo Stomadent oferował wyłącznie usługi stomatologiczne, teraz oprócz kompleksowych usług w tej dziedzinie coraz więcej czasu poświęca na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i diagnostykę. W Centrum działają poradnie specjalistyczne, między innymi: USG, onkologiczna, ortopedyczna, ginekologiczna, dermatologiczna. Działa pracownia mammografii. Przyjmują specjaliści w zakresie dermatologii i medycyny kosmetycznej. W przypadku Stomadentu usługi dentystyczne stopniowo mają coraz mniejszy udział w przychodach ogółem.

Oczywiście NFZ podpisuje kontrakty, z reguły za małe. Tak jest w przypadku Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmku. Właśnie zakończyła się modernizacja przychodni stomatologicznej, której koszt oszacowano na 70 tys. zł. W niej znajdą pomoc pacjenci korzystający z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   NFZ   nowy gabinet   usługi kontraktowe   Finanse  

POLECAMY W SERWISACH