PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Gabinet we własnym mieszkaniu. Są tacy, którym może to przeszkadzać.

Autor: miro • Źródło: miro
25-11-2013, 10:45
Gabinet we własnym mieszkaniu. Są tacy, którym może to przeszkadzać. Gabinet we własnym mieszkaniu. Są tacy, którym może to przeszkadzać. (foto: sxc.hu)
Masz własne mieszkanie, w którym chcesz prowadzić własny gabinet stomatologiczny? Wszystkie wymogi formalne zostały spełnione, aby praktyka mogła funkcjonować zgodnie z przepisami prawa? Nie zawsze to wystarczy.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził, że nie zachodzą przesłanki nakazujące wystąpienie o zmianę sposobu użytkowania lokalu. Podjęcie działalności stomatologicznej w swoim mieszkaniu przez lekarza dentystę nie powoduje zmiany: 

- bezpieczeństwa pożarowego lokalu, 

- niebezpieczeństwa powodziowego,

- bezpieczeństwa pracy oraz zdrowia,

- bezpieczeństwa sanitarno - epidemiologicznego,

- ochrony środowiska,

- obciążeń budowli.

Lokal spełnia wymagania jakim powinien odpowiadać gabinet stomatologiczny.

Co więcej właściciel praktyki dentystycznej zadbał także o zgodę wspólnoty mieszkaniowej, która w sprawach dotyczących nieruchomości wspólnej, reprezentowana była przez zarząd. Niestety okazało się to za mało, gdyż o swoje prawa postanowiła samodzielnie zawalczyć lokatorka jednego z mieszkań. Wnosiła ona skargi do powiatowego i wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

W zażaleniach lokatorka wskazała, że zmiana przeznaczenia lokalu mieszkalnego położonego w klatce, w której mieszka, dotyka w zasadzie wyłącznie praw lokatorów z tej klatki. Jedynie bowiem wobec tych osób stan ten powoduje ujemne skutki. Skarżąca podała też, iż kupowała mieszkanie w przekonaniu, że budynek w tej części będzie pełnić tylko funkcje mieszkalne. Tymczasem w jej klatce prowadzona jest intensywna działalność gospodarcza. Wspólny korytarz wykorzystywany jest jako poczekalnia dla chorych pacjentów, korytarz ten jest ciągle brudny, a furtka zepsuta i otwarta. Ponadto jest garaż zastawiony jest notorycznie samochodami pacjentów. W związku z prowadzoną działalnością zwiększyła się także liczba odpadów, za które większe koszty pokrywa także skarżąca.

Powiatowy i Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego skarg nie uwzględnili.

Sprawa trafiła ostatecznie do WSA w Warszawie, który zalecił precyzyjne określenie czy skarżąca lokatorka ma interes prawny, aby występować w tej sprawie jako strona. W ocenie sędziów jest to możliwe - pomimo tego, że lokatorów w tego typu kwestiach spornych - co do zasady - powinna reprezentować wspólnota mieszkaniowa.

Sygnatura akt: VII SA/Wa 1334/11

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
WSA   gabinet stomatologiczny   prawo budowlane  

POLECAMY W SERWISACH