PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet stomatologiczny wynajmowany na godziny

Autor: nieck • Źródło: kan
16-06-2020, 12:30
Gabinet stomatologiczny wynajmowany na godziny (fot. pixabay)
W Stanach Zjednoczonych popularny jest wynajem gabinetów stomatologicznych przez młodych lekarzy dentystów zaczynających dopiero pracę w zawodzie. To dla nich szansa na otwarcie własnej praktyki.

Dentysta, który decyduje się na wynajem miejsca spełniającego wszystkie standardy, w którym otworzy praktykę, zamiast na zakup gabinetu - nie ponosi wielkich kosztów zakupu własnego lokalu i jego wyposażenia. Ponadto unika konieczności samodzielnego administrowania placówką. I co także się liczy, zaczyna funkcjonować w gabinecie mającym zwykle już ugruntowaną pozycję na rynku usług stomatologicznych, z pulą stałych pacjentów.

"Coworking" to także korzystna opcja dla właściciela praktyki, gdyż w ten sposób może uzyskiwać dochód z przestrzeni nie w pełni wykorzystywanej. 

American Dental Association przestrzega jednak przed pułapkami takiego rozwiązania i wskazuje  szczegółowe zasady funkcjonowania, które trzeba określić w umowie. 
Przede wszystkim należy  doprecyzować:
-jak będą ustalane harmonogramy pracy dla współdzielonej przestrzeni,
- czy dokument określa termin wygaśnięcia umowy lub warunki jej wypowiedzenia,  
- co konkretnie z wyposażenia i sprzętu znajdującego się w gabinecie jest współdzielone i czy są określone warunki podziału kosztów jego konserwacji i naprawy 
- czy współdzielony jest także personel pomocniczy
- jak będą wyglądały warunki ubezpieczenia i warunki rozwiązywania ewentualnych konfliktów z pacjentami.

W Polsce model "coworkingu" dla lekarzy dentystów nie jest popularny. Na razie drogę przeciera  gdyńska Grupa Cirrus Capital (CC), która uruchamia takie rozwiązanie dla lekarzy, których praktyka nie wymaga drogiego specjalistycznego sprzętu. Cirrus Capital kupiła 1 czerwca lokal użytkowy w budynku mieszkalnym w jednej z najludniejszych dzielnic Gdańska — Piecki-Migowo. Zgodnie z planem już za trzy miesiące otworzy tam prywatne gabinety lekarskie działające w modelu coworkingu. Na powierzchni 60 m kw. zaplanowano trzy gabinety, recepcję, poczekalnię, toaletę i aneks socjalny.

Inwestorami są osoby prywatne — nabywcy dwuletnich asygnat, potwierdzających udzielenie pożyczki celowej na 6 proc. w skali roku, zabezpieczonej hipoteką. Można też nabyć cały gabinet lub udziały w spółce będącej jego właścicielem. Nie trzeba jednak nim zarządzać, bo CC odpowiada za wszystkie pozwolenia, wykończenie i wyposażenie gabinetów, zarządzanie lokalem, a wynajmującym je lekarzom zapewnia recepcję, możliwość rejestracji działalności, obsługę korespondencji oraz przyjmowanie płatności, informuje Puls Biznesu.

 

Więcej: pb.pl
 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH