PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Fundacje w branży stomatologicznej: Pro Human

04-07-2013, 00:01
Fundacje w branży stomatologicznej: Pro Human (foto: sxc.hu)
Fundacje w branży stomatologicznej: Pro Human (foto: sxc.hu)
Pro Human - nie pierwsza to fundacja, która stawia sobie za cel wprowadzenie kompleksowej opieki stomatologicznej wśród dzieci i młodzieży. Nie pierwsza to fundacja, która zamierza  uzmysławiać konieczność dbania o zęby od najmłodszych lat. Przypomnijmy, że niejednokrotnie informowaliśmy o inicjatywach fundacji Wiewiórki Julii m.in. o jej staraniach pozyskania i uruchomienia dentobusu. Często pisaliśmy także o dokonaniach Fundacji Dr Laskus.

Zarejestrowana pół roku temu (grudzień 2012 r.) fundacja Pro Human chciałaby zapewnić profilaktykę dzieciom oraz młodzieży:

- z wadami rozwojowymi, osobom starszym i niepełnosprawnym;;

- z placówek socjalnych, typu dom dziecka oraz rodzin zastępczych;

- z placówek oświatowych (z  przedszkoli oraz szkół podstawowych), przy współpracy z samorządem lokalnym.

Nie koniec na tym. Pro Human zamierzamy prowadzić:

- regularne bezpłatne konsultacje i przeglądy grup dzieci w wieku przedszkolnym;

- wspierać i organizować działania związane z opieką stomatologiczną.

Co jeszcze? Fundacja chce także wspierać osoby starsze i niepełnosprawne w dbaniu o uzębienie.

W przypadku tej fundacji na zamierzeniach nie kończy się. Poświadczyć to mogą dzieci z przedszkola nr 11 na gdańskiej Oruni. To do nich zawitała ekipa dentystów powiązana z Fundacją Pro Humana. Lekarze opowiadali jak dbać o zęby i dlaczego trzeba to robić.

Czy Pro Humana osiągnęła cel? Z deklaracji rodziców towarzyszących edukowanym dzieciom wynika, że tak. Opiekunowie wysoko oceniają nie tylko fachowość lekarzy, ale także sposób podejścia do najmłodszych pacjentów. Okazuje się, że dla wielu rodziców zaskoczeniem była informacja, iż mleczne zęby także trzeba leczyć. 62 proc. matek nie pojawia się z dzieckiem u stomatologa ani razu w ciągu trzech lat. Nic więc dziwnego, że tylko 43 proc. dzieci w wieku przedszkolnym ma uzębienie wolne od próchnicy. Później jest tylko gorzej, co czwarte dziecko, osiągając pełnoletniość, ma usunięty co najmniej jeden ząb stały.

Założycielami fundacji Pro Human są Rafał Rachubka (prezes zarządu) ze swoim ojcem Stanisławem. Właściciele Kliniki Stomatologicznej Dental Centrum z gdańskiej dzielnicy Kokoszki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH