PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Francja: katastrofa systemu opieki stomatologicznej

Autor: miro • Źródło: ms
10-05-2021, 10:00
Francja: katastrofa systemu opieki stomatologicznej System opieki stomatologicznej we Francji (fot. shutterstock)
Związek dentystów CNSD, który negocjuje z rządem francuskim m.in. stawki za procedury stomatologiczne, mówi o dramacie, jaki trawi system leczenia pacjentów gabinetów dentystycznych.
  • Francuscy stomatolodzy należą do najniższej wynagradzanych w Europie (za podstawową opiekę stomatologiczną).
  • Stawki za mniej skomplikowane procedury powinny zostać co najmniej podwojone, aby dentyści mogli przyjmować dzieci bez poczucia, że tracą pieniądze.
  • Szukając tańszego leczenia Francuzi uprawiają turystykę stomatologiczną. 

Źródło problemu sięga lat 80-tych, powiedziała przewodnicząca CNSD Catherine Mojaïsky. Francuscy urzędnicy początkowo chcieli, aby ubezpieczenia społeczne kontrolowały i obejmowały całą opiekę dentystyczną, ale szybko zdali sobie sprawę, że jest to nierealne, więc znaleźli kompromis.

Zadecydowano, że profilaktyka i podstawowa opieka stomatologiczna będzie regulowana i objęta powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, bardziej zaawansowane i kosztowne prace dentystyczne, takie jak implanty, ortodoncja - zostały wyłączone z systemu.

Zbyt niskie wynagrodzenie za podstawową opiekę stomatologiczną

Dentyści twierdzą, że takie rozwiązanie jest dla nich niekorzystne, gdyż otrzymują zbyt niskie pieniądze za podstawową opiekę, która zajmuje stosunkowo dużo czasu. Dentyści i francuski rząd mają negocjować nowe stawki we wrześniu 2021 r.

Według CNSD francuscy stomatolodzy należą do najniższej wynagradzanych w Europie za podstawową opiekę stomatologiczną. Narzekają, że stawki ustalone przez państwo za wypełnianie ubytków należą do najniższych w Europie i nie pokrywają nawet kosztów procedur. To co tracą na tego typu zabiegach próbują nadrobić zajmując się implantami i ortodoncją.

- System jest kompletnie szalony - powiedziała Mojaïsky. - Stawki za podstawową opiekę powinny zostać co najmniej podwojone, abyśmy mogli przyjmować dzieci bez poczucia, że tracimy pieniądze - dodała.

Wszczepienie pojedynczego implantu to koszt 1,5 – 2,0 tys. euro i nie jest objęte publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym. Sama korona ceramiczna kosztuje co najmniej 500 euro, a kwota refundowana przez ubezpieczenie społeczne to zaledwie 75 euro i nie zmieniła się od 1988 r.!

Minister zdrowia Marisol Touraine chce zrównoważyć system, dając dentystom lepszą ofertę na podstawową opiekę, ale jednocześnie chce ograniczyć stawki za droższe procedury, czyli rozsądnego rozwiązania brak.

Francuzi uprawiają turystykę stomatologiczną

Upadek systemu wypycha coraz więcej pacjentów poza Francję. Według najnowszych dostępnych danych z kasy chorych, liczba osób ubiegających się o zwrot pieniędzy za leczeni za granicą wzrasta co roku o 16 proc. Najpopularniejsze kierunki dla Francuzów to: Węgry, Hiszpania, Portugalia i Włochy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH