PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dwóch dentystów jedna kasa fiskalna

28-08-2013, 00:01
Dwóch dentystów  jedna kasa rejestrująca (foto: sxc.hu)
Dwóch dentystów jedna kasa rejestrująca (foto: sxc.hu)
Czy dwóch lekarzy dentystów, z których jeden jest właścicielem gabinetu stomatologicznego, przy czym jeden z nich realizuje usługi stomatologiczne na rzecz drugiego, może posługiwać się jedną kasą fiskalną należącą do właściciela gabinetu? Specjaliści z urzędu skarbowego uznali, że nie ma takiej możliwości, dopiero Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu skorygował ich ustalenia.

Fakty istotne w sprawie są następujące

Lekarz dentysta:

- prowadzi prywatną lekarską praktykę dentystyczną, w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej;

- posiada własny lokal, w którym znajduje się gabinet na dwa stanowiska dwa unity stomatologiczne;

- rozpoczął ewidencję obrotów przy zastosowaniu kasy fiskalnej;

- podpisał z drugim lekarzem dentystą, również prowadzącym działalność gospodarczą, umowę o świadczenie usług stomatologicznych;

- płaci  drugiemu lekarzowi ("wizytującemu") wynagrodzenie za usługę (po uprzednim wystawieniu przez niego rachunku);

- udostępnia lekarzowi, z którym podpisał umowę o świadczenie usług stomatologicznych, gabinet i sprzęt oraz materiały do pracy.

W ramach wzajemnych rozliczeń:

- przychody realizowane przez współpracującego lekarza ewidencjonowane są na kasie fiskalnej właściciela gabinetu, przy czym często zapłata następuje przy użyciu karty płatniczej więc wynagrodzenie za usługę jest bezpośrednio zaksięgowane na rachunku bankowym;

- raz w miesiącu lekarz usługodawca wystawia właścicielowi gabinetu rachunek za zrealizowane usługi stomatologiczne (taka praktyka jest powszechnie stosowana między lekarzami dentystami).

Pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej zarzucili właścicielowi gabinetu nieprawidłowość w sposobie ewidencjonowania przychodów, a umowę która obowiązuje pomiędzy lekarzami - uznano za bezzasadną. Obydwaj ukarani zostali zatem mandatami karnymi za wykroczenie skarbowe.

Właściciel gabinetu stomatologicznego został ukarany mandatem za nieprawidłowe zastosowanie kasy fiskalnej, natomiast drugi lekarz za brak kasy fiskalnej w miejscu świadczenia usług medycznych. Umowy zawarte między lekarzami uznano za bezzasadne. Urzędnicy skarbowi nakazali jednocześnie aby lekarz wizytujący kupił i zainstalował własną kasę fiskalną, na której ma ewidencjonować przychody za wykonane usługi stomatologiczne.

Lekarz wizytujący zobowiązuje się świadczyć na rzecz właściciela gabinetu usługi stomatologiczne w ramach posiadanych przez siebie uprawnień. Umowa stanowi, że właściciel gabinetu zapłaci pracującemu w nim lekarzowi wynagrodzenie, po uprzednim wystawieniu przez niego rachunku.

Usługi stomatologiczne realizowane przez lekarza wizytującego nie są wykonywane najego rzecz, lecz zgodnie z umową na rzecz innego lekarza (praca na cudzym sprzęcie i narzędziach oraz wykorzystywanie otrzymanych materiałów).

Za wykonaną usługę dentysta wizytujący nie dostaje też całości wynagrodzenia, a jedynie procent, na jaki opiewa umowa pomiędzy lekarzami.

Przychody w całości są ewidencjonowane na kasie właściciela gabinetu. Kosztami ich uzyskania są koszty: materiałów, media, amortyzacja, zużycie środków pomocniczych, koszty pozostałe.

SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   interpretacje podatkowe   dentysta VAT   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH