• Pierwszy medal Zasłużony dla Stomatologii Polskiej prezydent PTS prof. Marzena Dominiak wręczyła prof. Mariuszowi Lipskiemu
  • Drugi medal Zasłużony dla Stomatologii Polskiej powędruje do Turcji, a to dlatego, że jego posiadaczką stała się prof. Hande Sar Sancaklı
  • Merytoryczną część VI Kongresu Stomatologii zainaugurował dr n. med. Hubert Gołąbek, prezes sekcji endodoncji PTS. Młody naukowiec przybliżył uczestnikom możliwości, jakie zapewnia endodoncja mikrochirurgiczna

Laureaci medali Zasłużony dla Stomatologii Polskiej 

Pierwszy medal Zasłużony dla Stomatologii Polskiej prezydent PTS prof. Marzena Dominiak wręczyła prof. Mariuszowi Lipskiemu. Uczony od lat jest związany z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, ale nie tylko z tą uczelnią, bo także aktywnie działa na rzecz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Co to oznacza? To, że – jak wspomniał wiceprezydent PTS prof. Tomasz Konopka, uhonorowany medalem zjeździł Polskę wzdłuż i wszerz z wykładami dotyczącymi głównie endodoncji.

- Król polskiej endodoncji, zawsze merytoryczny, zawsze chętnie dzieli się wiedzą i robi to w sposób perfekcyjny -  przedstawiał sylwetkę laureata prof. Tomasz Konopka.

To bodajże najmilsze odznaczenie jakie dostałem – zapewnił prof. Mariusz Lipski. – Nagroda najmilsza mojemu sercu, jak zresztą całe Towarzystwo, szczególnie w ostatnim okresie, gdyż od ponad roku w ramach PTS zaczęła działać pod kierunkiem dr n. med. Huberta Gołąbka  sekcja endodontyczna, a więc zajmująca się zagadnieniami tak mi bliskimi – dziękował za uhonorowanie prof. Mariusz Lipski.

Drugi medal Zasłużony dla Stomatologii Polskiej powędruje do Turcji, a to dlatego, że jego posiadaczką stała się prof. Hande Sar Sancaklı. Uczona jest specjalistką stomatologii zachowawczej z Uniwersytetu w Stambule i wykładowczyni wizytująca King’s College London.

Prof. Marzena Dominiak podziękowała wyróżnionej za dziesięcioletnią już współprace z PTS. W tym czasie prof. Hande Sar Sancaklı trzykrotnie była w Polsce z wykładami. – To osoba o niezwykłej wiedzy i charyzmie. To właśnie dzięki niej mogliśmy gościć w Polsce wielu znamienitych lekarzy dentystów. Niejednokrotnie pomagała nam w realizacji ambitnych projektów szkoleniowych – przyznała prezydent PTS, wręczając uczonej z Turcji medal Zasłużony dla Stomatologii Polskiej.

Mocne otwarcie VI Kongresu Stomatologii   

Głównym zadaniem po stronie prof. Hande Sar Sancaklı nie było odebranie nagrody. Uczona jeszcze tego samego dnia wygłosiła wykład „Aktualne protokoły cementowania adhezyjnego – aktualizacja materiałów”.

To nie jedyny turecki akcent podczas pierwszego dnia VI Kongresu Stomatologii. Z wykładem zapowiedział się prof. Ali Cekici, który wiedzę zdobywał na Uniwersytecie w Stambule oraz w Instytucie Periodontologii Uniwersytetu Harvarda. Zgodnie z zapowiedziami uczony koncentrował się na zagadnieniach skutecznej niechirurgicznej terapii periodontologicznej w codziennej praktyce stomatologicznej.

Szóstą edycję Kongresu Stomatologii oficjalnie otworzył prof. dr hab. Tomasz Gedrange. Wybitny naukowiec z dużym dystansem do samego siebie nie krył rozczarowania, że pomimo czynionych starań nie udało mu się jeszcze zdobyć medalu, ale sam przyznał, że takie wyróżnienie jest następstwem wybitnych osiągnięć naukowych, dlatego też z pokorą czeka na "swój czas". Prof.  Tomasz Gedrange zagrzewał młodych naukowców, aby nie ustawali w wysiłkach, których owocem może być w przyszłości medal Zasłużony dla Stomatologii Polskiej.


Duża szansę na taki sukces ma z pewnością dr n. med. Hubert Gołąbek, prezes sekcji endodoncji w PTS. Młody naukowiec przybliżył uczestnikom możliwości, jakie zapewnia endodoncja mikrochirurgiczna. Na podstawie własnych przypadków przedstawił zabiegi mikrochirurgicznej resekcji wierzchołka korzenia oraz te związane m.in. z zaopatrzeniem resorpcji zewnętrznej i perforacji korzenia.

 VI Kongres PTS byłby wydarzeniem okrojonym z istotnej wartości, gdyby prof. dr hab. Mariusz Lipski ograniczył w nim obecność do odebrania nagrody, Tak się jednak nie stało i „król polskiej endodoncji” omówił zalety i wady dostępnych na rynku materiałów bioceramicznych stosowanych w leczeniu endodontycznym zębów, zarówno w tzw. trudnych przypadkach, jak i podczas standardowego leczenia kanałowego. Wykładowca przedstawił nowe metody, które wprowadzono w endodoncji w związku z dostępem do hydraulicznych cementów krzemowo-wapniowych.