PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Dorota Rybak: jak budować dobre praktyki - wizja

Autor: Pozostałe źródła • Źródło: Dorota Rybak
08-01-2014, 07:56
Dorota Rybak: jak budować dobre praktyki - wizja Na zdjęciu: Dorota Rybak (fot. archiwum prywatne)
Wizja jest opisaniem gdzie zamierzamy być za jakiś czas, do czego aspirujemy, jakie są nasze marzenia związane z firmą? Seneka powiedział, że kto nie wie do jakiego portu chce przybyć, dla tego żaden wiatr nie będzie dobry - pisze Dorota Rybak, lekarz dentysta, psycholog, trener. To druga część cyklu poświęconego budowaniu dobrych praktyk.

W pierwszej części rozważaliśmy rolę kultury i misji praktyk. Czytaj: Jak budować dobre praktyki: kultura i misja

W tym odcinku skupimy się na wizji naszej praktyki dentystycznej. O tym, właściwie dlaczego ją formułujemy wspomniałam na początku cytując Senekę. Robimy to, żeby wiedzieć jaki wiatr łapać w żagle. Czy działania, jakie podejmujemy, przybliżają nas do celu, do naszych marzeń, czy może nie warto tracić na nie energii?

Wizja powinna być sformułowana w sposób przejrzysty, obrazowy. Ma być realistyczna i ambitna. Podobnie jak misja, sformułowana w sposób pozytywny, najczęściej w czasie teraźniejszym.

Perspektywa wizji to zazwyczaj okres 3 - 5 lat, chociaż są firmy, które opisują wizję swojej firmy w perspektywie 5 - 10 lat. Wizja powinna być także precyzyjna, aby stanowić dobry drogowskaz dla wszystkich członków zespołu zarządzającego. Może zawierać konkretne dane jak na przykład docelowy przychód lub też ilość nowych placówek, które zamierzamy uruchomić, liczbę osób, które chcemy zatrudniać czy jaka będzie nasza pozycja na rynku za 5 lat?

I kiedy już sformułujemy naszą wizję koniecznie zadbajmy o to, żeby zakomunikować ją wszystkim członkom zespołu. Warto nadać temu rangę.

Zazwyczaj nad misją i wizją firmy pracuję z moimi klientami zespołowo oraz warsztatowo. Często wszyscy uczestnicy spotkania zadziwieni są wielorakością perspektyw, różnorodnością patrzenia innych uczestników na te same sprawy. Jest to spotkanie ciekawe i aktywne, podczas którego myślimy o naszej pracy, ważymy słowa. Takie warsztaty najczęściej integrują zespół.

Małe studium przypadku?

„Naszą wizją jest dostarczanie najwięcej wyjątkowych usług stomatologicznych oraz bycie liderem opinii z obszaru stomatologii w regionie". Jest to wizja ambitna, sformułowana w sposób obrazowy i pozytywny - to niewątpliwie jej atuty. Myślę jednak, że warto byłoby ją rozbudować i doprecyzować (po czym poznamy, że jesteśmy dostarczycielem największej ilości usług stomatologicznych?). Myślę, że warto byłoby dookreślić co rozumiemy prze region? Czy to jest miasto i okolica , czy może województwo? Wizja musi być sformułowana jasno i przejrzyście, ale nie musi wcale być bardzo krótka.

Dorota Rybak - lekarz, psycholog, trener.
Dentystka z siedemnastoletnim stażem i własną praktyką lekarską. Trener komunikacji, zafascynowana od wielu lat komunikowaniem i budowaniem relacji w procesie leczenia. Pomaga lekarzom w poszukiwaniu dobrych rozwiązań dla ich praktyk. Przeprowadziła wiele szkoleń z zakresu komunikacji medycznej , budowania relacji oraz wspierania rozwoju firm medycznych. Kieruje własną praktyką lekarską, obserwuje i bada problemy współczesnych lekarzy. Autorka pracy badawczej na temat presji pracy współczesnych lekarzy dentystów i związanym z nią konfliktem praca - rodzina. Psycholog specjalizująca się w psychologii komunikacji społecznej oraz w psychologii organizacji i zarządzania, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, w której ukończyła magisterskie studia psychologiczne oraz podyplomowe studia trenerskie. Mediator. Wspomaga ludzi w rozwiązywaniu konfliktów.


W kolejnych odcinkach:
Jak budować dobre praktyki: wartość firmy
Jak budować dobre praktyki: struktura firmy/stworzenie profili kompetencyjnych
Jak budować dobre praktyki: opis stanowiska pracy
Jak budować dobre praktyki: ocena okresowa
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH