PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dorota Rybak: jak budować dobre praktyki - opisy stanowisk pracy

Autor: Pozostałe źródła • Źródło: Dorota Rybak
19-02-2014, 07:59
Dorota Rybak: jak budować dobre praktyki - opisy stanowisk pracy Dorota Rybak: jak budować dobre praktyki - opisy stanowisk pracy (fot. archiwum prywatne)
Opis stanowisk pracy, to kolejny etap prac, które biorę na warsztat, kiedy współpracuję z klinikami. Dobrze opracowane są czynnikiem niezwykle porządkującym pracę - pisze Dorota Rybak, lekarz dentysta, psycholog, trener. To piąta, przedostatnia część cyklu poświęconego budowaniu dobrych praktyk.

Czym jest opis stanowiska pracy? To opis charakteru pracy. Jeśli to na przykład opis pracy asystentki, w większości klinik określamy go jako zmianowy. Określamy tu także na przykład ewentualną dyspozycyjność w dni weekendowe. To także opis wymagań odnośnie kwalifikacji niezbędnych na danym stanowisku, ale - przede wszystkim - zakres obowiązków. I choć brzmi to dość banalnie, bo nic tylko wziąć i opisać to, co asystentka czy lekarz robi na co dzień i czym się zajmuje, nie jest to wcale aż tak proste.

Można podejść do sprawy sztampowo i wykonać opisy najczęstszych obowiązków asystentek, recepcjonistek czy lekarzy, ale przecież nie chodzi o to, żeby „coś" zrobić, tylko, żeby zrobić coś, co będzie nam faktycznie pomocne.

Zawsze proponuję bardzo szczegółowe opisy zakresu obowiązków. Owszem, zajmuje to trochę czasu, ale za to później procentuje. Jeśli bowiem opiszemy każdą czynność, na dużym poziomie szczegółowości, która jest w zakresie obowiązków przynależnych danemu stanowisku, załatwia nam to wiele spraw.

Przede wszystkim pozwoli uniknąć wielu nieporozumień (bo każdy doskonale wie, co do niego należy). Jeśli już nawet zdarzy się, że ktoś czegoś nie zrobi, bo „myślał, że...", wyjmujemy z segregatora opis stanowisk pracy i wskazujemy punkt, w którym dana czynność jest opisana; bez niepotrzebnych emocji, bardzo rzeczowo.

Ten jasny, klarowny dokument jest także bardzo przydatny podczas dokonywania oceny okresowej (o tym szerzej w kolejnym, ostatnim odcinku cyklu). Przedstawiając pracownikom swoją perspektywę ich pracy możemy odwoływać się do konkretnych zapisów zawartych w opisie stanowiska. Tak, wymaga to sporo pracy, ale korzyści czerpie się długo. I jaki porządek w firmie.

Dorota Rybak - lekarz, psycholog, trener.
Dentystka z siedemnastoletnim stażem i własną praktyką lekarską. Trener komunikacji, zafascynowana od wielu lat komunikowaniem i budowaniem relacji w procesie leczenia. Pomaga lekarzom w poszukiwaniu dobrych rozwiązań dla ich praktyk. Przeprowadziła wiele szkoleń z zakresu komunikacji medycznej , budowania relacji oraz wspierania rozwoju firm medycznych. Kieruje własną praktyką lekarską, obserwuje i bada problemy współczesnych lekarzy. Autorka pracy badawczej na temat presji pracy współczesnych lekarzy dentystów i związanym z nią konfliktem praca - rodzina. Psycholog specjalizująca się w psychologii komunikacji społecznej oraz w psychologii organizacji i zarządzania, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, w której ukończyła magisterskie studia psychologiczne oraz podyplomowe studia trenerskie. Mediator. Wspomaga ludzi w rozwiązywaniu konfliktów.

W ostatnim odcinku:
Jak budować dobre praktyki: ocena okresowa

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dobre praktyki   Dorota Rybak   opis stanowiska pracy  

POLECAMY W SERWISACH