PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dorota Rybak: etos lekarza cierpi ze zmęczenia

Autor: Pozostałe źródła • Źródło: Dorota Rybak
28-05-2014, 08:11
Dorota Rybak: etos lekarza cierpi ze zmęczenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Od dłuższego już czasu w moich rozmowach prowadzonych z innymi lekarzami, szczególnie tymi, którzy kierują własną praktyką lekarską, pojawia się często wątek przemęczenia, nadmiernego obciążenia. Często słyszę, że „to wszystko” jest zbyt przytłaczające, że coraz trudniej sprostać coraz większej ilości obowiązków - pisze Dorota Rybak (na zdjęciu) lekarz dentysta, psycholog, trener.
Kiedy staram się rozłożyć na czynniki pierwsze owo „to wszystko" okazuje się, że chodzi o przeciążenie pracą, o zmęczenie, które jest przewlekłe, z którym trudno sobie poradzić i mieć w nim przerwę. Jesteśmy przeciążeni pracą bo - tak mówi wielu z nas - coraz więcej czasu poświęcamy pracy. Pracy z pacjentami przy fotelu, ale także (wygląda na to, że nawet bardziej) pracy związanej z prowadzeniem praktyk, klinik, gabinetów, z zarządzaniem nimi. Wielu z nas czuje zmęczenie, czasem brak sił na inne przestrzenie życia lub powtarzający się (czasem trwający dłużej) spadek energii. Trudno jest nam często odnaleźć równowagę między życiem osobistym, a życiem zawodowym. Oczywiście jako grupa zawodowa nie jesteśmy w tym względzie wyjątkiem, ale to, że inni tego doświadczają jest słabym pocieszeniem.

Rozdwojenie zawodu

Często słyszę od lekarzy: „Chciałem być lekarzem, a nie menedżerem, na którego barki kładzie się coraz więcej powinności" lub „Chciałam się rozwijać w medycynie, a pojawiły się wobec mnie oczekiwania związane z posiadaniem kompetencji z zupełnie innych obszarów". Tak jest. Oczekuje się od nas umiejętnego zarządzania zespołem, bycia liderem, sprawnego motywowania zespołu. Przydatne są kompetencje z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, public relations czy marketingu - przynajmniej w podstawowym zakresie. Większość z nas chce rozwijać i te kompetencje, ale też chce rozwijać się stomatologicznie, medycznie. Tylko jak to pogodzić? Część właścicieli zatrudnia w klinikach menedżerów, którzy przejmują wiele obowiązków. Wciąż jednak nie jest to rozwiązanie powszechne.

Ponieważ sprawa jest mi bliska, bo to moje środowisko, a i sama też doświadczyłam kilka lat temu powyższego stanu, postanowiłam przyjrzeć jej się bliżej. Przeprowadziłam badania. Miały na celu potwierdzić albo zaprzeczyć tezie o przeciążeniu i przemęczeniu lekarzy. Odpowiedzieć na pytanie czy i - jeśli tak to - czym przemęczeni są lekarze? Okazało się, że my, dentyści (badałam tylko lekarzy dentystów prowadzących własną działalność) lubimy swoją pracę: lubimy wykonywać swój zawód, lubimy leczyć i być z pacjentami. Trudno jest jednak większości z nas umiejętnie godzić pracę lekarską z pracą związaną z byciem przedsiębiorcą i prowadzeniem własnej praktyki zawodowej. Wolimy skupiać się na tej pierwszej, ale wiemy, że ta druga musi być wykonana. Jedna i druga coraz bardziej nas angażuje i jedna i druga zabiega o nasz czas. Co się wówczas dzieje? Doznajemy konfliktu ról. Jednym z nich jest konflikt między byciem lekarzem, a byciem przedsiębiorcą. Odczuwamy go w taki sposób, że kiedy pracujemy w roli lekarza doświadczamy myśli przypominające nam o powinnościach przedsiębiorczych, firmowych.

POLECAMY W SERWISACH