PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dochodź zwrotu podatku od nieujawnionych źródeł dochodu

ms
23-09-2013, 08:10
Dochodź zwrotu podatku od nieujawnionych źródeł dochodu Dochodź zwrotu podatku od nieujawnionych źródeł dochodu
Obciążono Cię 75 proc. podatkiem - z tytułu nieujawnienia źródła dochodu? Masz kilka dni na odzyskanie wpłaconych pieniędzy lub zmianę niekorzystnego werdyktu.

Wśród lekarzy dentystów takich przypadków jest sporo. Świadczą o tym wcale nie pojedyncze wyroki WSA w sprawach, w których prowadzący praktykę stomatologiczną nie chcieli zgodzić się z postanowieniami kontrolerów z urzędów skarbowych.

Trybunał Konstytucyjny wydał nieoczekiwane rozstrzygnięcie uznając, że 75-procentowy podatek dochodowy jest niezgodny z Konstytucją. Podatnicy mają czas do 27 września 2013 r. na podjęcie działań zmierzających do jego zwrotu. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o sygnaturze SK 18/09, uznaje za niekonstytucyjny m.in. art. 20 ust. 3 ustawy o PIT - będący podstawą wydawania decyzji wymierzającej podatek od nieujawnionych dochodów według 75-proc. stawki (w brzmieniu obowiązującym w latach 1998-2006) - co oznacza, że wszystkie sprawy z tytułu nieujawnionych źródeł przychodu za lata 1998-2006 podlegają umorzeniu i istnieje możliwość odzyskania zapłaconego podatku. Należy jednak pamiętać, iż aby móc wznowić zakończone postępowanie podatkowe i odzyskać zapłacony podatek należy złożyć wniosek w terminie 30 dni od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Co do spraw w których podatek został nałożony po 2006 roku sprawa nie jest już taka prosta, ale też nie beznadziejna.

Trybunał Konstytucyjny wydał zaskakujące rozstrzygnięcie, według którego 75 proc. podatek dochodowy jest niezgodny z Konstytucją (sprawa o sygnaturze SK 18/09).

Podatnicy nie mają wiele czasu na reakcję, gdyż tylko do 27 września 2013 r. na podjęcie działań zmierzających do jego zwrotu.
Wyrok TK uznał za niekonstytucyjny m.in. art. 20 ust. 3 ustawy o PIT (podstawa wydawania decyzji wymierzającej podatek od nieujawnionych dochodów według 75 proc. stawki w brzmieniu obowiązującym w latach 1998 - 2006). Wszystkie sprawy z tego okresu podlegają umorzeniu. Podatnicy obciążeni karami pieniężnymi mają możliwość odzyskania zapłaconego podatku.

Warunkiem wznowienia postępowania podatkowego i odzyskania podatku jest złożenie wniosku w ciągu 30 dni od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Termin ten mija 27 września 2013 r. Ważne, że wpłacona kwota, o ile była uiszczona z odsetkami, powinna być zwrócona również z odsetkami (za cały okres od dnia wpłaty do dnia zwrotu na rachunek bankowy podatnika). Wniosek o wznowienie postępowania trzeba złożyć do urzędu skarbowego, który w przeszłości wydał niekorzystny werdykt.

W innej sytuacji są podatnicy, którzy wiedli przegrany spór z urzędami skarbowymi po 2006 r., jednak i oni mogą mieć nadzieję na odzyskanie wpłaconych niegdyś pieniędzy na podstawie postanowienia pokontrolnego. Co prawda, wyrok TK nie dotyczy ich bezpośrednio, jednak ze względu na identyczne przesłanki mogą i oni pokusić się o zwrot zasądzonych kwot. Nawet jeśli się to nie uda, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich sytuacją zajmie się w przyszłości TK.

A co z osobami, które wiodą jeszcze spór z urzędnikami aparatu kontroli skarbowej? Oni mogą powoływać się na wyrok TK i powinni uzyskać pozytywne dla siebie rozstrzygnięcie sporu z tytułu nieujawnienia źródła dochodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
podatki: kary  

POLECAMY W SERWISACH