PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystów nie brakuje. Wynik badania „Barometr zawodów”

Autor: miro • Źródło: barometrzawodow.pl
05-01-2023, 09:45
Dentystów nie brakuje. Wynik badania „Barometr zawodów” Rynek pracy dla dentystów pod znakiem równowagi Fot. AdobeStock
Tylko w 37 powiatach występuje niedobór osób świadczących usługi stomatologiczne. Zaledwie w jednym powiecie (jarosławskim) obserwowana jest odwrotna tendencja.  W większości rejonów Polski raportowana jest równowaga – wynika z ogólnopolskiego badania „Barometr zawodów”.
  • Na zdecydowanym obszarze Polski liczba lekarzy dentystów jest wystarczająca w stosunku do popytu na ich usługi
  • Odczucia pracodawców, potrzebujących rąk do pracy, są zgoła inne
  • Głębokie niedobory kadry występują na rynku usług lekarskich. W tym przypadku brak personelu jest powszechny i sytuacja ta nie zmieni się znacząco w najbliższych latach  

Niedobór lekarzy dentystów na niewielkim obszarze Polski

Z danych, ujętych w ogólnopolskim badaniu „Barometr zawodów”, koordynowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, wynika, że na zdecydowanym obszarze Polski liczba lekarzy dentystów jest wystarczająca w stosunku do popytu na ich usługi.

Zaledwie w 37 powiatach (głównie w woj. kujawsko – pomorskim) występuje zauważalny niedobór stomatologów.

Stomatolodzy są jednak poszukiwani na rynku pracy

Tylko w jednym powiecie (jarosławski) zarejestrowano nadwyżkę poszukujących zatrudnienia lekarzy dentystów nad miejscami pracy.

Oczywiście odczucia pracodawców, potrzebujących rąk do pracy, są zgoła inne. Ci jednak szukają przede wszystkim specjalistów z dużym doświadczeniem, którzy byliby w stanie przyciągnąć do lecznicy pacjentów.

Co do prognoz, to należy spodziewać się, że w najbliższych latach tylko w 9 powiatach utrzyma się w stomatologii nadwyżka poszukujących pracowników nad szukającymi zatrudnienia.

Tak czy inaczej lekarze dentyści nie mają, i nie będą mieli w najbliższych latach problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Głębokie niedobory kadry występują natomiast na rynku usług lekarskich. W tym przypadku brak personelu jest powszechny i sytuacja ta nie zmieni się znacząco w najbliższych latach. Co ilustrują mapy Polski.

 

źródło: "Barometr zdrowa"

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
praca dla dentysty  

POLECAMY W SERWISACH