PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta w 2020 r., czyli co mówi szklana kula Straumanna

21-02-2013, 23:23
Dentysta w 2020 r., czyli co mówi szklana kula Straumanna (fot. sxc.hu)
Dentysta w 2020 r., czyli co mówi szklana kula Straumanna (fot. sxc.hu)
Do 2020 roku nie zostanie opracowany żaden zamiennik implantu zębowego, spadnie liczba praktyk indywidualnych a pacjenci stomatologiczni będą wymagali od dentysty szerokich informacji nie tylko o profilaktyce ale i procesie leczenia. Taką wizję zawodu dentysty na świecie zaprezentowali przedstawiciele szwajcarskiego giganta implantologicznego - firmy Straumann.

 

Projekcja przyszłości, opracowana na podstawie analiz własnych oraz opinii uczestników rynku stomatologicznego zawiera wiele informacji. Większość z nich dotyczy przyszłości firmy, ale są takie, które próbują przewidzieć losy lekarzy dentystów w globalnej skali. Co w szklanej kuli widzi Straumann?

Praktyki dentystyczne w grupie siła

W opinii Straumanna wzrośnie liczba grupowych praktyk stomatologicznych, natomiast spadnie liczba praktyk indywidualnych. Obecnie w USA praktyki grupowe stanowią 70  proc. wszystkich praktyk, w 2020 roku będzie ich 50-60 procent. W Niemczech praktyki grupowe stanowią 80-85 proc, za 8 lat będzie ich 75 proc. Tendencja spadkowa spowodowana będzie przede wszystkim wzrostem kosztów wyposażenia i prowadzenia gabinetu.

Konieczność inwestowania w nowe technologie, które będą coraz droższe, sprawi także, że będzie powstawało coraz mniej nowych gabinetów.

a grupa kobietami stoi

Według Straumanna w Europie przybędzie dentystów płci żeńskiej. Kobiety zaczną coraz częściej specjalizować się w chirurgii stomatologicznej. Wzrośnie liczba dentystek pracujących w trybie part-time. Odsetek kobiet lekarzy, które będą pracować w niepełnym wymiarze czasu, wzrośnie z powodów rodzinnych.

Na drugim końcu żeńskiej rewolucji w stomatologii jest USA. Tutaj, do 2020 roku, liczba stomatolożek obniży się o aż 30 procent.

Rzecz o emerytach

Średnio 25 procent. dentystów, będących obecnie w wieku 55-64 lat, w 2020 roku odejdzie na emeryturę. W zdecydowanej większości zostaną zastąpieni przez dentystów płci żeńskiej.

Dentysta robot

Presja kosztowa, wynikająca z konkurencji i oczekiwań pacjentów, wymusi zwiększenie wydajności pracy lekarzy dentystów, tym samym skracając czas wizyty pacjenta w gabinecie. Coraz większą popularnością dentystów będą cieszyły się zatem usługi i produkty, które poprawiają efektywność pracy.

Technologie skuszą nowych pacjentów

Przyszłość stomatologii będzie kształtować digitalizacja. Nastąpi dalszy wzrost postępu technologicznego w zakresie diagnostyki protetycznej oraz oprogramowania protetycznego, szczególnie w aspekcie trójwymiarowym.

Powstanie wiele produktów innowacyjnych, tych zapewniających techniki minimalnie inwazyjne oraz tych umożliwiających precyzyjną diagnozę i leczenie. To sprawi, że wielu pacjentów, którzy obawiali się leczenia, ostatecznie się na nie zdecyduje.

Implanty, czyli o swoim podwórku

Procedury implantologiczne znajdą się w ofercie protetyków. Generalnie korzyści ekonomiczne wynikające z zapewniania implantoprotetyki skuszą rzesze nowych dentystów.

Straumann przewiduje, że do 2015 r. około 50 mln implantów zębowych będzie osadzonych od przynajmniej 5 lat. Pomimo, że implantologia w dalszym ciągu będzie kojarzona z wysokim wskaźnikiem sukcesu, zwiększy się zapotrzebowanie na rozwiązania "serwisowe".

Strauman zauważa, że ostatnie doświadczenia pokazały, iż rynek implantów nie jest obojętny na ogólne warunki ekonomiczne, nastroje konsumenckie i wskaźniki dotyczące zarobków. Szacuje, że niskie tempo wzrostu gospodarczego, szczególnie w Europie, będzie ograniczać rynek stomatologiczny. Zupełnie inaczej ma być w Azji, czy Ameryce Łacińskiej. Tendencje wzrostowe utrzymają się w Ameryce Północnej, która ma być regionem największego rozwoju przemysłu dentystycznego. Straumann szacuje, że rynek implantów wzrośnie o 6-10 proc. CAGR*.

*(CAGR Compound Annual Growth Rate, skumulowany roczny wskaźnik wzrostu, średni wskaźnik rocznego wzrostu w badanym okresie, przy założeniu, że roczne wzrosty dodawane są do wartości bazy następnego okresu).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   implantologia   analizy   rynki stomatologiczne   Finanse  

POLECAMY W SERWISACH