• Lecznicę stomatologiczną stworzono na warszawskiej Pradze, w miejscu, w którym przed stu laty produkowano alkohol m.in. dla carskiej armii (autorzy projektu  - pracownia Piotrowscy Design).
  • Poprzez dostosowanie wnętrz, odbiegających od stereotypowego wyobrażenia o gabinecie stomatologicznym, próbowano zmienić postrzeganie wizyt u dentysty i zachęcić Polaków do regularnego leczenia.
  • Nowe centrum stomatologiczne Medicover Stomatologia i Dental Sense specjalizuje się w kompleksowych metamorfozach uśmiechu.
  • W recepcji kliniki znajduje się częściowo odrestaurowany kredens laboratoryjny w stylu eklektycznym z przełomu XIX i XX w. (pochodzi z Warszawskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego).

Centrum stomatologiczne niczym butik projektanta i to w kultowym miejscu w Warszawie? Na Pradze powstała właśnie jedna z najciekawszych przestrzeni medycznych w Polsce. Stworzono ją w miejscu, w którym przed stu laty produkowano alkohol m.in. dla… carskiej armii. Za projekt odpowiadała pracownia Piotrowscy Design.

W Warszawie nie brakuje udanych adaptacji XIX-wiecznych, poprzemysłowych budynków m.in. na biura, galerie sztuki czy restauracje. Teraz industrialny klimat przyciąga także dentystów. W Centrum Praskim Koneser, w którym 100 lat temu rozlewano aż 140 rodzajów alkoholi, można od niedawna także leczyć zęby.

Wspólna inicjatywa Medicover Stomatologia i Dental Sense 

Wszystko za sprawą odważnej i unikalnej na polskim rynku inwestycji sieci Medicover Stomatologia, która przy swoim najnowszym projekcie połączyła siły z centrami stomatologicznymi Dental Sense, tworząc pierwsze w stolicy miejsce pod tym szyldem.

- Polska stomatologia dynamicznie się zmienia, staje się coraz odważniejsza, także w tworzeniu  przestrzeni, w której się leczy. Zależy nam na tym, aby pacjenci odwiedzający nasze centra mogli poczuć się maksymalnie komfortowo. Wiemy, że czas spędzany przez nich w poczekalni bywa stresujący i wierzymy, że również poprzez dostosowanie wnętrz, odbiegających od stereotypowego wyobrażenia o gabinecie stomatologicznym, jesteśmy w stanie zmienić postrzeganie wizyt u dentysty i zachęcić Polaków do regularnego leczenia -  mówi Wioletta Januszczyk, dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia.

 - Sięgamy więc po kreatywność architektów, którzy do tej pory z sukcesem pracowali przy innych przestrzeniach użytkowych, przenosząc wiele rozwiązań znanych chociażby z kawiarni do wnętrz stricte medycznych. To świeża wizja zastosowania architektury w projektach gabinetów i klinik. Realizując takie projekty jak ten na Pradze, wyznaczamy nowe kierunki i trendy dla zmian na rynku - dodaje.

Gabinety stomatologiczne, radiologia i studio fotograficzne

Pacjenci leczący się w Dental Sense znajdą tu siedem gabinetów stomatologicznych, a także nowoczesną, w pełni wyposażoną pracownię radiologiczną. Ciekawostką jest własne studio fotograficzne, w którym dokumentowane są m.in. przemiany pacjentów.

Nowe centrum stomatologiczne specjalizuje się w kompleksowych metamorfozach uśmiechu. Pod jednym dachem pacjenci mogą skorzystać tu m.in. z leczenia implanto-protetycznego, leczenia kanałowego i zachowawczego, a także leczenia z zakresu stomatologii estetycznej (w tym popularnego ostatnio bondingu).

Czytaj także: Nowa lecznica Medicover Stomatologia i Dental Sense w warszawskim Koneserze

Master Level Łukasza Lassmanna

Miejsce to mocno związane jest również z osobą lek. dent. Łukasza Lassmanna, twórcy marki Dental Sense i specjalisty w dziedzinie stomatologii estetycznej, protetyki i rekonstrukcji zgryzu. Nowe centrum stomatologiczne pracować będzie wg standardów Master Level, stworzonych przez lek. dent. Łukasza Lassmanna. Centrum kierować będzie natomiast lek. dent. Błażej Derda.

Jak zaznaczają twórcy, liczące ponad 360 mkw. powierzchni centrum, to dziś jedna z najoryginalniejszych wizji wnętrza medycznego i stomatologicznego nad Wisłą. Powód?

Unikatowy projekt architektoniczny pracowni Piotrowscy Design

- Zabudowa dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser", w której znajduje się Dental Sense, ma barwną, przemysłową przeszłość liczącą ponad 120 lat. To kawał burzliwej historii Warszawy. Projektując  miejsce, chcieliśmy, aby to mocno wybrzmiało w jego wnętrzu. Tym bardziej, że do zaadaptowania dostaliśmy jeden z najstarszych, neogotyckich budynków kompleksu - mówi Marcin Piotrowski, architekt z nagradzanej pracowni Piotrowscy Design, znanej chociażby z projektów wnętrz kawiarń Green Caffè Nero.

Efekt? – Całe wnętrze centrum stomatologicznego zostało wpisane w zastany, historyczny kadr stolicy, tworząc harmonijną całość z otaczającą zabudową oraz z sąsiadującymi restauracjami, kawiarniami, sklepami czy salami wystawowymi. To, co najciekawsze z przeszłości wytwórni posłużyło nam za fundament dla oryginalnych i autorskich rozwiązań projektowych oraz architektonicznych. Pokusiliśmy się także o kilka bezpośrednich odniesień do poprzemysłowej historii budynku. W konsekwencji stworzyliśmy unikalną w skali kraju przestrzeń medyczną, w której można nie tylko przejść metamorfozę uśmiechu, ale także poznać nieco przemysłowej historii Warszawy - dodaje.

O tej ostatniej projektanci przypominają w nietypowy sposób. Już w recepcji kliniki odnajdujemy częściowo odrestaurowany kredens laboratoryjny w stylu eklektycznym z przełomu XIX i XX w., odnaleziony na targu staroci w Broniszach. Co ciekawe, wyjątkowy, wykonany z drewna mebel pochodzi z Warszawskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego, co potwierdza odnaleziona na nim sygnatura. W nowej przestrzeni stał się on swoistym statement piece, będąc jednocześnie jednym z wielu zastosowanych tu łączników z industrialną przeszłością budynku.

Łącznikiem z historią miejsca są także zastosowane wykończenia, korespondujące z architekturą całego kompleksu na Pradze. I tutaj architekci nie zapomnieli o tradycji. Sięgnęli bowiem po materiały popularne wśród architektów pod koniec XIX wieku, w tym m.in. po cegłę glazurowaną, zbliżoną do tej, jaką wykorzystano w oryginalnych murach Konesera.
W projekcie wnętrza zastosowano także rdzewioną blachę typu Corten oraz drewno.

Archiwalne zdjęcia podkreślają niecodzienną atmosferę 

Ten dialog z przeszłością widać także w umeblowaniu, chociażby poczekalni czy pokoju wybudzeń z narkozy, które nawiązuje do dawnych, fabrycznych funkcji tego miejsca, a także w wielkoformatowych archiwalnych zdjęciach z zakładu i Pragi, jakie można znaleźć w gabinetach. Te pochodzą z zasobów m.in. Muzeum Polskiej Wódki i Centrum Praskiego Koneser. Historii nie maskują nawet ściany. Zamiast nich w niektórych pomieszczeniach zastosowano lekkie i przezierne szklane ścianki o metalowej konstrukcji. O industrialnym charakterze przypominają także znajdujące się w recepcji repliki dawnego oświetlenia hal fabrycznych.

- Mimo tego, że zachowaliśmy industrialny charakter przestrzeni, to nie jest ona przesadnie surowa. Mieliśmy na uwadze to, że jest to przede wszystkim wnętrze medyczne, spełniające wiele funkcji, w tym na swój sposób mające za zadanie wyciszyć pacjenta przed zabiegiem. Zależało nam na tym, aby odwiedzający to miejsce poczuli się tak samo jak w jednej z galerii czy restauracji Konesera. Industrialne tło idealnie się tu sprawdza, przywodząc na myśl inne przestrzenie i przełamując klasyczny wizerunek gabinetu stomatologicznego - mówi architekt.

Projekt Dental Sense to już kolejna współpraca Medicover z Piotrowscy Design. Wcześniej pracownia odpowiadała m.in. za aranżację kliniki w monumentalnym, socrealistycznym budynku na Placu Konstytucji w Warszawie. Tam, z racji lokalizacji, odważnie sięgnięto po styl art deco, również nawiązując do historii i architektury stolicy.