PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści rozczarowani wsparciem resortu zdrowia

Autor: miro • Źródło: ms
03-11-2020, 10:00
Dentyści rozczarowani wsparciem resortu zdrowia Wysoki koszty realizowania świadczeń stomatologicznych (foto: pixabay)
Wiele gabinetów dentystycznych wycofało się z systemu dentystycznej karty medycznej ze względu na dodatkowe koszty środków ochrony indywidualnej, których poziom zagrażający rentowności tych gabinetów, twierdzi Irlandzkie Stowarzyszenie Stomatologiczne (IDA).

Dentyści mogą realizować rutynowe wizyty, ale muszą stosować dodatkowe środki ochrony osobistej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, szczególnie w przypadku zabiegów powiązanych z powstaniem aerozolu.

Fintan Hourihan, dyrektor generalny IDA, powiedział, że minister zdrowia Simon Harris  obiecał dentystom odpowiednie środki ochrony indywidualnej i dodał, że bardzo rozczarowuje fakt, iż do tej pory nic nie w sprawie nie zadziało.

- Pomimo faktu, że ponad 700 dentystów zgłosiło zapotrzebowanie na taki sprzęt, żaden nie został zapewniony, co będzie miało ogromne konsekwencje dla Irlandczyków – dodał Hourihan.

Simon Harris powiedział z kolei, że pod warunkiem uzyskania niezbędnych zezwoleń będzie w stanie rozpocząć wydawanie śoi gabinetom dentystycznym.

Dodatkowy koszt śoi spowodował, że wielu właścicieli gabinetów analizuje rentowność pracy i weryfikuje swój udział w programie Dental Treatment Services Scheme (DTSS), który zapewnia dostęp do ograniczonego leczenia dentystycznego posiadaczom „dorosłych” kart medycznych.

- Dentyści zostali zignorowani przez rząd, który jedynie wymaga stosowania śoi a nie zaangażował się w pilne wsparcie gabinetów dentystycznych, z których zdecydowana większość przeżywa trudności finansowe od czasu pojawienia się Covid-19 – alarmuje Fintan Hourihan. Dodał, że sytuacja zagraża programowi DTSS, którego brak dotknąłby ok. 1,5 mln Irlandczyków.

- Nasi członkowie dołożą starań, aby zapewnić bezpieczne świadczenie opieki dentystycznej pacjentom z kartą medyczną, ale nie mogą tego robić w sposób, który zagraża ich funkcjonowaniu - powiedział Hourihan.

Jeszcze w początku roku 1654 gabinety stomatologiczne uczestniczyły w programie DTSS, natomiast obecnie, jest ich już tylko 1393 (spadek o 16 proc.).

Niektóre gabinety dentystyczne wprowadziły opłatę za środki ochrony indywidualnej dla pacjentów lub podniosły koszty leczenia, aby zrekompensować dodatkowe wydatki pochodzące z branży dentystycznej. Firma Smiles Dental (sieć klinik w całym kraju), wprowadziła na przykład „taryfę bezpieczeństwa”, która wynosi 6 EUR za zabiegi bez aerozolu i 18 EUR - za zabiegi generujące aerozol. Taryfa dotyczy każdej wizyty indywidualnej, oprócz pacjentów posiadających kartę medyczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   środki higieny osobistej  

POLECAMY W SERWISACH