PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Dentobusy bez akcyzy

Autor: Łukasz Sowa
09-09-2013, 00:01
Dentobusy bez akcyzy (foto: Fotolia/PTWP)
Dentobusy bez akcyzy (foto: Fotolia/PTWP)
Kogo interesują dentobusy? Tak na prawdę to pewnie tylko Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka oraz kilka osób zaangażowanych w projekt Fundacji Wiewiórki Julii, w ramach którego mają być uruchomić dentobusy pomocne w profilaktyce i leczeniu uzębienia dzieci i młodzieży.

Koszt budowy dentobusu jest zawrotnie wysoki, sięga 1,5 mln zł. Tego typu używane pojazdy można sprowadzić z zagranicy. Pojazdy specjalistyczne przypisane są do pozycji 8705. Według tej klasyfikacji pojazdy specjalne to zbudowane lub skonstruowane na bazie wersji podstawowej pojazdu samochodowego i wyposażone w dodatkową aparaturę, urządzenia czy mechanizmy, dzięki którym pojazd może spełniać funkcje inne niż transportowe. Ich główne przeznaczenie nie wiąże się z przewożeniem osób lub towarów.

Pojazdami specjalistycznymi zakwalifikowanymi do pozycji 8705 są m.in.: ruchome kliniki (medyczne lub dentystyczne) z salą operacyjną urządzeniami anestezjologicznymi i inną aparaturą chirurgiczną (nomenklatura taryfowa CN 8705).

Dzięki takiej kwalifikacji możliwe jest sprowadzeni dentobusów z krajów UE bez akcyzy. W tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Marek Michalak od lat walczy o uruchomienie mobilnych gabinetów stomatologicznych. Póki co nie udało mu się namówić kolejnych szefów resortu zdrowia do sfinansowanie zakupu, ale swoim urzędem wspiera akcje Fundacji Wiewiórki Julii, która we własnym zakresie organizuje fundusze na pojazd. Każdy z dentobusów Wiewiórki Julii zostanie wyposażony w trzy unity stomatologiczne, obsługiwane przez grupę dwudziestu stomatologów wolontariuszy. Fundacja szacuje, że miesięcznie z pomocy mobilnych gabinetów skorzystać będzie mogło 450 dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   podatki   Wydarzenia   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH