PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czyżby szansa na wzrost wycen gwarantowanych świadczeń stomatologicznych?

Autor: miro • Źródło: ms
22-05-2020, 11:55
Czyżby szansa na wzrost wycen gwarantowanych świadczeń stomatologicznych? NFZ.jpg
- Stawki obowiązujące w NFZ nie zawsze są zbieżne z tymi, które funkcjonują w sektorze prywatnym. Tam, gdzie te rozbieżności są największe, na pewno są argumenty za tym, żeby zastanowić się nad scenariuszem zmiany wyceny – powiedział prezes NFZ Adam Niedzielski.

- Pomysł podwyższenia wycen jest zgłaszany przez niektórych partnerów społecznych, bo on by oznaczał wtedy automatycznie konieczność wykonania mniejszej liczby świadczeń, żeby te limity kontraktowe wypełnić. Nie ma odpowiedzi uniwersalnej. Będziemy musieli spojrzeć na różne dziedziny. Proszę pamiętać, że jesteśmy publicznym płatnikiem i te stawki nie zawsze są zbieżne z tymi, które funkcjonują w sektorze prywatnym. Tam, gdzie te rozbieżności są największe, na pewno są argumenty za tym, żeby zastanowić się nad takim scenariuszem – odpowiedział prezes NFZ Adam Niedzielski, na pytanie portalu politykazdrowotna.pl o scenariusz wypadków jaki przewiduje płatnik, jeśli chodzi o wycenę świadczeń: wyższą lub może wprost przeciwnie niższą ich wycenę.

W przekonaniu szefa NFZ rozmowy na ten temat zostaną podjęte w trzeciej dekadzie czerwca.

Adam Niedzielski zapewnił, że trzeba będzie przeanalizować jakie dodatkowe koszty świadczeniodawcy ponieśli z tytułu zwalczania koronawirusa. Zaznaczył jednocześnie, że w niektórych przypadkach (np. jednoimiennych szpitali) przychody wzrosły, bo świadczenia były finansowane ekstra, pozaryczałtowo, pozakontraktowo.

W ocenie szefa NFZ wydatki na walkę z COVID-19 powinny być wliczone w globalne wydatki na zdrowie w kontekście ustawy gwarantującej kwotę odpowiadającą 5,03 proc. PKB w 2020 r. Adam Niedzielski poinformował, że do 19 maja na świadczenia związane z leczeniem i przeciwdziałaniem COVID-19 Fundusz wydał ponad 430 mln zł.

źródło: politykazdrowotna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH