
Są podatnicy, którzy uważają, że poprawa stanu uzębienia jest niezbędnym wydatkiem, warunkującym prowadzenie działalności zawodowej. W celu dochowania staranności niektórzy podatnicy zwracają się do urzędów skarbowych z zapytaniem o możliwość wliczenia wydatków na leczenie stomatologiczne w koszt uzyskania przychodu. Fiskus nie pozostawia wątpliwości w tej kwestii.
Wydatki, związane z poprawą stanu uzębienia, służą przede wszystkim ratowaniu zdrowia i jako takie nie mogą być wliczane w koszty uzyskanie przychodu prowadzonej firmy, niezależnie od tego czy podatnik - w ramach wykonywania obowiązków służbowych - musi mieć kontakty z kontrahentami – uznają urzędnicy aparatu skarbowego.
Poprawa stanu uzębienia, nawet jeśli zabieg ma wymiar wybitnie estetyczny, mogący wpływać na przebieg relacji biznesowych, to wydatek osobisty, którego nie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.
Sprawa wynikła za sprawą przewodniczki, której miejscem pracy jest muzeum.
Uważa ona, że przynajmniej część wydatków u stomatologa (1 800 zł), których nie dało się uniknąć powinna móc wliczyć w koszty prowadzonej działalności.
Praca kobiety to przede wszystkim dużo mówienia, chodzenia, czyli bezpośredni kontakt z turystą. Ładny uśmiech i odpowiednia prezentacja to połowa sukcesu zawodowego. Pytającej bardzo zależy na pozostawieniu dobrego wrażania na turystach, z którymi ma kontakt.
Okazuje się, że podatniczka może poprawić wygląd, ale nie ma prawa wliczania wydatków do kosztów prowadzonej firmy.
Komentarze