PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy kontrakty stomatologiczne będą opłacalne. Wyliczenia eksperta

Autor: miro • Źródło: stomatolodzy.org.pl
29-10-2022, 14:20
Czy kontrakty stomatologiczne będą opłacalne. Wyliczenia eksperta Zarządzenie NFZ w sprawie świadczeń stomatologicznych Fot. AdobeStock
Do propozycji, zawartych w projekcie zarządzenia prezesa NFZ, dotyczącego zasad realizowania usług stomatologicznych, odniósł się Andrzej Cisło, który do końca swojej kadencji - jako wiceprezes NRL - negocjował, z ramienia samorządu, warunki kontraktowania świadczeń z zakresu stomatologii.
  • Zgodnie z projektem zarządzenia NFZ wyceny świadczeń specjalistów chirurgów i periodontologów notują mniejsze wzrosty wobec dzisiejszych stawek. Wyjściem z tej sytuacji byłaby rezygnacja - w przypadku kontraktów specjalistycznych - ze stosowania korekt 0,8 o 0,7 - w przypadku pakietów łączonych.
  • Andrzej Cisło, aby zapewnić dostępność i jednocześnie większy przychód placówek - proponuje podniesienie cen punktu lub podniesienie pensum etatu przeliczeniowego

Projekt zarządzenia NFZ, określający kontraktowanie stomatologiczne 

Po raz pierwszy Andrzej Cisło odniósł się do projektu NFZ we wpisie z 25 października. O poruszanych wówczas zagadnieniach przez prowadzącego portal stomatolodzy. org pl informowaliśmy szczegółowo  w materiale Zmiany w wycenie świadczeń stomatologicznych. Są zastrzeżenia do projektu.

Teraz prezentujemy drugą część analizy, w której Andrzej Cisło zwraca uwagę na zagadnienia mogące w sposób szczególny skomplikować realizowanie kontraktów stomatologicznych w oparciu o wytyczne przedstawione przez NFZ.

Całość materiału na stomatolodzy. org pl  

Wycena świadczeń w chirurgii stomatologicznej i periodontologii  

Analizując nowe poziomy wycen zauważyć można , że wyceny świadczeń specjalistów chirurgów i periodontologów notują mniejsze wzrosty wobec dzisiejszych stawek , a sytuację tę może pogłębić konieczne często łączenie procedur (co skutkuje zastosowaniem przelicznika 0,8 lub 0,7). Powodem tego są dane, jakie zebrała Agencja podczas badania.

Na wycenie świadczeń specjalistycznych zaważyły dane o wynagrodzeniu godzinowym specjalistów chirurgów. Wyjściem byłaby rezygnacja - w przypadku kontraktów specjalistycznych - ze stosowania korekt 0,8 o 0,7 w przypadku pakietów łączonych.

Projekt, pomimo, że wymienia w par.17 ust.6 świadczenia udzielane w znieczuleniu ogólnym, jako podlegające pakietom, nie do końca jest konsekwentny, gdyż w opisie procedur ST01 (znieczulenia), jako obowiązkowe wskazuje znieczulenia: powierzchniowe, nasiękowe i przewodowe. Nie wymienia znieczulenia ogólnego, ale to wystarczy uzupełnić jednym objaśnieniem.

Kwoty rezerwowane na pakiety

SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   kontraktowanie   Andrzej Cisło  

POLECAMY W SERWISACH