PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy gaz uderzy w gabinety stomatologiczne?

Autor: miro • Źródło: ms
11-01-2022, 07:34
Czy gaz uderzy w gabinety stomatologiczne? gas.jpg
Coraz to nowe grupy świadczeniodawców, funkcjonujących w ochronie zdrowia, występują o ochronę przed drastycznymi podwyżkami cen gazu. Co z gabinetami stomatologicznymi?

Trwają prace legislacyjne, mające na celu uruchomienie instrumentów wspierających tych, w których uderzyły drastyczne podwyżki cen gazu. Oczywiście podwyżki te uderzyły każdego kto korzysta z gazu, ale rekompensaty, niezależnie od ich skali, nie będą skierowanego do każdego. Rząd wesprze bowiem tylko użytkowników lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych oraz niektórych tzw. wrażliwych odbiorców, do których zaliczono: szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola, żłobki, instytucje kultury - zakłada projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z sytuacją na rynku gazu.

Świadczenia stomatologiczne kontraktowane

Projekt ustawy Ministerstwa Aktywów Państwowych o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych wspomina o podmiotach świadczących usługi publiczne i chociaż co do zasady świadczenia zdrowotne są częścią  usług publicznych, to jednak te, które są realizowane w oparciu o środki asygnowane przez publicznego płatnika - w tym wypadku głównie przez NFZ.

Problem ze świadczeniodawcami w branży stomatologicznej jest taki, że grupa podmiotów, funkcjonujących wyłącznie w ramach kontraktów z NFZ, jest niewielka. Dominuje mieszana forma realizowania usług, nie wspominając już o zdecydowanej większości świadczeniodawców, funkcjonujących poza publicznym sektorem usług stomatologicznych.

O swoje prawa upominają się świadczeniodawcy realizujący usługi podstawowej opieki zdrowotnej, ale ci w zasadzie na stałe związani są umowami z NFZ.

Sytuacja gabinetów stomatologicznych, funkcjonujących na wolnym rynku, a obciążonych opłatami związanymi z użytkowaniem gazu, stała się trudna.

Gabinet stomatologiczny w miejscu zamieszkania 

Znaków zapytania jest wiele, jak chociażby jak traktowani będą właściciele praktyk stomatologicznych, funkcjonujących w części nieruchomości, wykorzystywanej na cele bytowe. Adres, pod którym prowadzona jest działalność gospodarcza w ramach praktyki stomatologicznej, nie wydaje się właściwym sposobem na kwalifikowanie rozdzielania zużycia gazu do ogrzewania powierzchni mieszkalnej i użytkowej. Te problemy już przerabiano w momencie kwalifikowania danego domu lub mieszkania do odpowiedniej taryfy podatku od nieruchomości. Dywagowano wówczas o milionach podatników, którzy rejestrowali działalność gospodarczą, w swoich miejscach zamieszkania, a de facto zatrudnieni byli w firmach tak jak etatowi pracownicy. Ostatecznie rząd przychylił się do korzystnej dla płatników interpretacji przepisów podatkowych.

Czy w przypadku cen gazu o taką interpretację trzeba będzie występować? Decydujące znaczenie będzie miał zapewne fakt kto umowę o dostawę gazu podpisywał z dystrybutorem - firma czy osoba prywatna.

Niezależnie jaki będzie finał analiz tworzonego prawa, zmiany cen gazu odczują mniej lub bardziej nie tylko właściciele gabinetów stomatologicznych, ale także ich pacjenci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH