PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

COVID-19: 30 mln wizyt stomatologicznych utraconych w wyniku pandemii

Autor: nieck • Źródło: en
29-05-2021, 09:11
COVID-19: 30 mln wizyt stomatologicznych utraconych w wyniku pandemii Prawie co drugi brytyjski dentysta chce odejść z zawodu lub przejść na emeryturę.(fot. Pixabay)
Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (BDA) wezwało rząd do określenia jasnego planu działania na rzecz reformy i złagodzenia ograniczeń związanych z COVID-19.W brytyjskiej stomatologii trwa poważny kryzys.
  • Do ratowania brytyjskiej stomatologii pilnie potrzebna mapa potrzeb zdrowotnych, która zniesie ograniczenia i zapewni niezbędne wsparcie dla wszystkich praktyk dentystycznych.
  • Z sondaży prowadzonych przez Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne wynika że od czasu pierwszego lockdownu liczba wizyt zmniejszyła się o prawie 30 milionów.
  • Prawie 78 proc. dentystów nie jest w stanie zapewnić opieki stomatologicznej na poziomie sprzed pandemii.
  • 70 proc. nie jest w stanie zrealizować kontraktu z brytyjskim funduszem zdrowia.

Zgodnie z nowymi wynikami ankiety, 47 proc. dentystów wskazuje, że prawdopodobnie zmienią zawód lub przejdą  na wcześniejszą emeryturę w ciągu najbliższych 12 miesięcy, jeśli obecne ograniczenia zostaną utrzymane. Podobna liczba twierdzi, że prawdopodobnie nie nawiąże współpracy z tamtejszym funduszem zdrowia (National Health Service).

Ponadto,  praca w środkach ochrony indywidualnej, zgodnie z obecnymi procedurami zapobiegania transmisji wirusa szalenie oddziałuje na  samopoczucie lekarzy (88 proc.). Natomiast w przypadku aż 78 proc. stomatologów niepewność finansowa oddziałuje na ich zdolność do zapewnienia opieki na poziomie sprzed pandemii. Od początku 2021 r. dentyści nigdy jeszcze (od czasu rozpoczęcia pandemii) nie zgłaszali tak wysokiego poziom stresu.

Na 70 proc. dentystów zostaną nałożone kary za niezrealizowanie kontraktu

Prawie dwie trzecie dentystów pracujących na rzecz publicznej ochrony zdrowia, wskutek ograniczeń w funkcjonowaniu praktyk, nie zrealizuje świadczeń nawet na poziomie 60 proc.  sprzed pandemii.  Nie spełnią wymogów kontraktów, co sprawi, że zostaną na nich nałożone kary.

Tymczasem 62 proc. twierdzi, że ich praktyka musiała zainwestować w nowy sprzęt wentylacyjny bez żadnego wsparcia ze strony rządu, 41 proc. twierdzi, że nie wyjechali na coroczny urlop.

Co najmniej 70 proc. gabinetów stomatologicznych nie ma możliwości finansowania dalszych inwestycji, zaś 47 proc. dentystów nie wierzy w perspektywy biznesowe swoich praktyk, jeśli nic się nie zmieni.

Przeprowadzona przez BDA analiza danych wskazuje, że prawie 70 proc. wizyt, czyli ok 30 mln zabiegów, które zostałyby przeprowadzone w ramach publicznie finansowanej opieki stomatologicznej,  od marca 2020 r., nie zostało zrealizowanych.

Akcja szczepień uratuje brytyjską stomatologię?

W związku z realnymi postępami w programie szczepień, przedstawiciele brytyjskiego środowiska stomatologów wskazują, że istnieje pilna potrzeba weryfikacji procedur zapobiegania i kontroli zakażeń, zwłaszcza stosowania środków ochrony indywidualnej i długich przerw między pacjentami, które mają  ogromny wpływ zarówno na produktywność, jak i na  warunki pracy personelu gabinetów dentystycznych.

- Pandemia uniemożliwiła korzystanie z opieki stomatologicznej milionom ludzi. Dentyści spełniają wymogi epidemiczne straszliwym kosztem. Ta sytuacja grozi teraz odpływem dentystów z rynku pracy  – powiedział Shawn Charlewood z BDA.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   kondycja branży dentystycznej  

POLECAMY W SERWISACH