PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co z zamrożonym zarządzeniem prezesa NFZ o finansowaniu stomatologii?

Autor: miro • Źródło: ms
28-05-2020, 09:12
Co z zamrożonym zarządzeniem prezesa NFZ o finansowaniu stomatologii? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Czy obstrukcja w sprawie publikacji w zasadzie gotowego już zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego świadczeń stomatologicznych w dobie koronawirusa (projekt przesłano do konsultacji społecznych) oznacza odejście od zapowiadanych rozwiązań w zakresie wyceny świadczeń stomatologicznych?

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zastanawia się jaka jest przyczyna zamrożenia projektu zarządzenia NFZ w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. Procedowany w trybie pilnym projekt zarządzenia nie został wdrożony w życie, pomimo upływu 50 dni. Zamiast niego zapowiadana jest kolejna wersja uregulowań.

Czekając na nią Prezydium NRL przypomina, że:
- procedury stomatologiczne, dominujące obecnie w strukturze realizowanych usług (chodzi o pomoc doraźną) są najgorzej wycenione w tabeli punktowej świadczeń finansowanych przez NFZ,
- pozostaje wymóg (zalecenia Ministerstwa Zdrowia) stosowania restrykcji w liczbę przyjęć pacjentów (jedna osoba co godzinę),
- drastycznie zwiększony został jednostkowy koszt udzielania świadczeń, związany m.in. z pozyskaniem środków ochrony indywidualnej, koniecznością szczegółowej dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu medycznego, dezynfekcji lub wymiany powietrza, konieczności zaspokojenia zwiększonych potrzeb zapewnienia kontaktu telefonicznego pacjentów z lekarzem dentystą (teleporady w stomatologii nie są finansowane przez NFZ).

Prezydium NRL:
- optuje za wprowadzeniem odpowiednich współczynników korygujących wyceny w stosunku do wszystkich zakresów świadczeń stomatologicznych.
- uważa, że w powstałej sytuacji wydłużenie terminu okresu rozliczeniowego dla kontraktów w zakresie świadczeń stomatologicznych nie może być jedynym środkiem zaradczym.
- zwraca uwagę na szczególnie trudna sytuację stomatologicznych gabinetów szkolnych, gdyż w ich przypadku realizacja choćby części rocznego limitu kontraktu wydaje się już dziś niemożliwa.

Więcej NIL 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   NRL   wycena świadczeń stomatologicznych  

POLECAMY W SERWISACH