PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Co na paragonie: mniej znaczy lepiej?

ŁS
15-10-2013, 13:13
Co na paragonie: mniej znaczy lepiej? Co na paragonie: mniej znaczy lepiej? (Fot. Fotolia)
Kilka tygodni temu opublikowaliśmy przykładowy katalog nazewnictwa usług świadczonych w gabinetach stomatologicznych, jakie należy używać w kasach fiskalnych. Jego autorem byli przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach. Lista, która żywo zainteresowała lekarzy dentystów zawierała 13 pozycji. Na podobną sugestię zdecydowali się ostatnio członkowie OIL w Szczecinie, z tym, że sugerowany przez nich katalog jest nieco węższy.

Porównajmy propozycje opracowane przez samorządy w Katowicach i Szczecinie dla stomatologów (na żółto zaznaczyliśmy pozycje wspólne):

OIL w Katowicach

OIL w Szczecinie

1. Porada lekarska

1. Porada lekarska

2. Wizyta kontrolna

2. Wizyta kontrolna

3. Leczenie zęba

3. Leczenie zachowawcze

4. Leczenie zęba kanałowe

4. Leczenie protetyczne

5. Usunięcie zęba

5. Leczenie ortodontyczne

6. Proteza ruchoma

6. Leczenie chirurgiczne

7. Proteza stała

7. Leczenie periodontologiczne

8. Naprawa protezy

8. Badanie diagnostyczne

9. Zabieg chirurgiczny

 

10. Zabieg profilaktyczny

 

11. Aparat ortodontyczny ruchomy

 

12. Aparat ortodontyczny stały

 

13. Badanie diagnostyczne

 

Skąd te różnice?

- Nazwy towarów lub usług ujawniane na paragonach fiskalnych powinny odpowiadać tym zawartym w cennikach - mówi infoDENT24.pl dr n. med. Agnieszka Ruchała-Tyszler, przewodnicząca Komisji ds. Lekarzy Dentystów OIL w Szczecinie. - Pamiętajmy, że nadmierne uszczegóławianie procedur w cennikach usług grozi naruszeniem obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej, o którym mowa w art. 40 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty - przypomina.

Pisząc wprost - dentyści ze Szczecina uważają, że nie ma potrzeby, aż tak szczegółowego oznaczania usług na paragonie, jak zaproponowali ich koledzy ze Śląska. 

Dr Ruchała-Tyszler przyznaje również, że izba nie ma zamiaru mobilizować lekarzy do składania wniosków o interpretacje indywidualne, które mogłyby pomóc w stworzeniu katalogu, spełniającego oczekiwania dyrektorów wszystkich izb skarbowych.

- Pamiętajmy, że interpretacja wydana na Pomorzu, nijak ma się do tej, wydanej na Mazowszu - zaznacza dentystka.

Czy można spodziewać się, że sugerowanych katalogów nazewnictwa będzie więcej? Być może kolejne izby lekarskie w ten sposób będą chciały pomóc lokalnym lekarzom.

Nie ma co natomiast spodziewać się, że o interpretację wspólną dla wszystkich województw zwróci się Naczelna Rada Lekarska.

- Nie jesteśmy uprawnieni do takich działań. Natomiast w dalszym ciągu będziemy apelować do resortu zdrowia o uproszczenie procedury opisywania nazewnictwa - informuje portal Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy NIL.

Przypomnijmy, że na początku października Maciej Hamankiewicz, prezes NRL, zwrócił się o ponowne rozważenie wydania interpretacji ogólnej prawa podatkowego. Poprzednia - z 12 września, odnosi się przede wszystkim do podatników, którzy sprzedają towary, a nie usługi.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH