PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Certyfikat Czysty Gabinet po co to komu

Autor: Łukasz Sowa
18-12-2012, 05:21
Certyfikat Czysty Gabinet  po co to komu (foto:sxc.hu)
Certyfikat Czysty Gabinet po co to komu (foto:sxc.hu)
Certyfikaty egzystujące w branży medycznej, jak chociażby te wydawane przez Centrum Monitorowania Jakości przy Ministerstwie Zdrowia, mają doprowadzić m.in. do ograniczenia ryzyka zakażeń. Nie inaczej jest w przypadku Programu Czyste Leczenie. Jego twórcy twierdzą, że system ten przynosi korzyści przede wszystkim pacjentom, ale nie tylko im, bo także tym, którzy taki projekt wdrożą np. w gabinetach stomatologicznych, a to dlatego, że:

- pacjenci będą kierowali się do tych właśnie dentystów, którzy pracują w lecznicach mających status Czystych Gabinetów i Czystych Klinik (osoby korzystające z usług stomatologicznych to właśnie tutaj mogą się czuć bezpieczne);

- dentyści, przyjmując pacjentów w gabinecie z certyfikatem Czystego Leczenia, nie muszą obawiać się  jakichkolwiek zakażeń, gdyż dzięki przestrzeganiu reguł programu - jest to po prostu niemożliwe;

- po stronie personelu medycznego powstaje dodatkowa motywacja do przestrzegania najbardziej restrykcyjnych norm higieny;

- istnieje możliwość poszerzenia wiedzy o nowości w dziedzinie przestrzegania higieny podczas przeprowadzania zabiegów;

- powstaje łatwy dostęp do bazy danych najlepszych producentów sprzętu i materiałów medycznych;

- występuje promocja placówki (zarówno dzięki certyfikatowi, jak i zamieszczaniu danych teleadresowych gabinetu na stronie internetowej, w bazie Czystych Gabinetów).

 

Czytaj także: Brudno u dentysty? Prezes NRL chce dowodów

Certyfikat Czysty Gabinet - algorytm uzyskiwania:

- zgłoszenie placówki poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej programu;

- pozytywne przejście kontroli (po uprzednim szkoleniu);

- opłacenie kosztów uczestnictwa w programie;

- uzyskanie decyzji o wynikach kontroli;

- ogłoszenie listy laureatów w mediach;

- uroczyste wręczenie certyfikatów.

Certyfikat Czysty Gabinet - założenia programu:

Na świecie jest około 500 mln chorych na wirusowe zapalanie wątroby typu B i C. W Polsce 2 proc. społeczeństwa zakażonych jest wirusem HCV z czego 95 proc. nie ma świadomości stanu zdrowia. Niepokojące jest to, że w 80 proc. do zakażeń wirusem HCV i HBV dochodzi w placówkach medycznych. Wielu tych zakażeń można by uniknąć poprzez świadome i odpowiedzialne podejście do metod leczenia oraz postępowanie zgodnie z opracowanymi procedurami medycznymi.

Europejskie Stowarzyszenie Czyste Leczenie, powołane do życia 9 września 2009 roku, pomaga w realizacji tych procedur i jednocześnie wyróżnia placówki medyczne, które rygorystycznie je przestrzegają. Stowarzyszenie, poprzez współpracę z jednostką auditującą Dekra Certification, promuje gabinety ("Czysty Gabinet"), dla których zasady profilaktyki przed zakażeniami stanowią priorytet.

Program Certyfikat Czysty Gabinet wspierany jest przez:

Stowarzyszenie Pomocy Chorym na HCV Prometeusze;

Stowarzyszenie Primum Non Nocere;

Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych;

Polskie Towarzystwo Zakażeń Szpitalnych;

Polską Izbę Gospodarczą Czystości.

Twórcy projektu współpracują także z Państwową Inspekcją Sanitarną, Państwowym Zakładem Higieny, z Ministerstwem Zdrowia (Departamentem Organizacji Ochrony Zdrowia) oraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   certyfikaty   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH