PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ceny usług stomatologicznych w kwietniu 2020 r.

Autor: miro • Źródło: ms
20-05-2020, 14:38
Ceny usług stomatologicznych w kwietniu 2020 r. Ceny usług stomatologicznych (foto: pixabay)
Jeśli wierzyć medialnym doniesieniom, kreowanym przez dramatyczne relacje pacjentów, ceny usług stomatologicznych poszybowały do nieba. GUS weryfikuje te emocjonalne oceny.

W kwietniu 2020 r., w drugim miesiącu epidemii koronawirusa, ceny usług stomatologicznych - w stosunku do marca tego roku - wzrosły zaledwie o 0,5 proc. – wynika ze statystyk GUS. W tym samym czasie ceny towarów i usług konsumpcyjnych zwiększyły się o 1,4 proc., a lekarskich o 0,8 proc.

Kwietniowy wskaźnik jest identyczny jak marcowy (0,5 proc.). O tyle samo podrożały w marcu 2020 r. usługi lekarskie (0,5 proc.).  Usługi zdrowotne w marcu podrożały więcej - o 0,6 proc. To za sprawą wyższej dynamiki cen wyrobów farmaceutycznych (0,8 proc.).

Okazuje się zatem, że ceny usług stomatologicznych, monitorowane przez GUS, przynajmniej w ciągu ostatnich dwóch miesiącach zaledwie podążały za lekarskimi i były wyraźnie niższe od farmaceutycznych.

Oczywiście można oponować, że tak zwane opłaty epidemiczne nie są rejestrowane. Jeśli jest tak rzeczywiście, co wydaje się być nieprawdopodobne, to już zadanie dla innych służb niż statystyczne.

Warto wyjaśnić tylko, że GUS określa ceny towarów i usług konsumpcyjnych na rynku detalicznym w oparciu o badania budżetów gospodarstw domowych, dostarczającego danych o przeciętnych wydatkach na towary i usługi konsumpcyjne.

Ceny usług stomatologicznych na przestrzeni ostatniego roku (od kwietnia do kwietnia) wzrosły o 6,2 proc. (o 7,3 proc. lekarskich), o 4,4 proc. zdrożały wydatki ogółem na zdrowie. W tym czasie ceny urządzeń i sprzętu terapeutycznego podrożały o 2,0 proc., a ceny usług szpitalnych i sanatoryjnych o 3,2 proc.

Dynamika cen usług stomatologicznych od stycznia do kwietnia 2020 r., określona na poziomie 5,7 proc., była wyższa niż usług zdrowotnych ogółem (4,0 proc.), oraz wyrobów farmaceutycznych (3,5 proc.), niższa od lekarskich (7,3 proc.). W tym samym czasie ceny urządzeń i sprzętu terapeutycznego podrożały o 1,6 proc., a ceny usług szpitalnych i sanatoryjnych o 2,9 proc.

Ceny u dentystów wobec tych z grudnia 2019 r. zwiększyły się o 3,5 proc. (o 3,9 proc. usług lekarskich). W sektorze usług zdrowotnych wzrost wyniósł średnio o 2,1 proc. Stosunkowo niski był przyrost cen wyrobów farmaceutycznych - o 1,6 proc., usług szpitalnych i sanatoryjnych o 2,4 proc. Jeszcze niższy był przyrost cen urządzeń i sprzętu terapeutycznego – 0,9 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ceny usług stomatologicznych   GUS   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH