PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Centrum stomatologiczne we współpracy z inwestorem finansowym. Jak to wygląda z Dentity?

Autor: miro • Źródło: infoDENT24.pl
24-01-2023, 09:32
Centrum stomatologiczne we współpracy z inwestorem finansowym. Jak to wygląda z Dentity? Marta Niedziela-Sołtysiak o współpracy z inwestorem finansowym Fot. Uśmiechnij Mi Się
Konsolidacja rynku stomatologicznego postępuje. Dentyści mają do wyboru współpracę z partnerem korporacyjnym (sytuacje częstsze) lub inwestorem finansowym (rzadziej). To drugie rozwiązanie stało się udziałem centrum „Uśmiechnij Mi Się” z Oświęcimia, które realizuje projekt rozwoju razem z funduszem THC. Z jakim rezultatem?
  • Centrum stomatologiczne "Uśmiechnij Mi Się z Oświęcimia" we wrześniu 2022 r. rozpoczęło współpracę z funduszem inwestycyjnym Tar Heel Capital. 30 proc. udziałów pozostaje w rękach dotychczasowych właścicieli
  • Zmiany w zarządzie firmy nie są odczuwalne przez zespół lekarzy. Nie doszły z tego tytułu żadne obowiązki, więc lekarze dalej mogą leczyć pacjentów, zgodnie z najlepszymi praktykami. Fundusz nie ingeruje w standardy pracy, a jego rolą jest wsparcie
  • W grupie Dentity znane są i cenione nazwiska lekarzy, za którymi stoi doświadczenie na różnorodnych rynkach. To znakomite wsparcie dla nowych uczestników sieci 

O pierwszych miesiącach współpracy z inwestorem finansowym Tar Heel Capital opowiada lek. dent. Marta Niedziela-Sołtysiak, założycielka centrum stomatologicznego Uśmiechnij Mi Się z Oświęcimia, które od września 2022 r. zasila grupę Dentity tworzoną przez Fundusz THC.

infoDENT24.pl: Znaczące wsparcie przy dużej swobodzie w realizowaniu celów biznesowych to tylko fama na temat współpracy centrów stomatologicznych z funduszem inwestycyjnym Tar Heel Capital? 
Lek. dent. Marta Niedziela-Sołtysiak, założycielka centrum stomatologicznego Uśmiechnij Mi Się z Oświęcimia:  Podejmując decyzję o wyborze partnera finansowego, a jest nim Tar Heel Capital, chcieliśmy na początek sprawdzić dostępne rozwiązania na rynku, a przede wszystkim ocenić płynące z takiej decyzji ryzyko, które może mieć wpływ na zarządzanie placówką.

Etap rozmów to także czas na sprawdzenie, czy proponowany model wpisuje się w DNA placówki i jak taka współpraca wpłynie na relacje wypracowane z pacjentami i na wieloletnią lojalność naszego personelu medycznego i administracyjnego.

Staraliśmy się zebrać informacje, jak będzie wyglądać życie placówki po podpisaniu umowy, ocenić za i przeciw. Niejednokrotnie słyszeliśmy, że w przypadku wyboru inwestora korporacyjnego musimy liczyć się z tzw. całkowitym przejęciem.

Szukaliśmy partnera do współpracy. I właśnie dlatego postawiliśmy na partnerską współpracę z funduszem THC.

 

Czy po czterech miesiącach współpracy z THC partnerskie relacje są nadal utrzymywane?
Dzisiaj dalej spotykamy się z naszymi partnerami reprezentującymi Fundusz i razem podejmujemy decyzje, w jakim kierunku chcemy i będziemy się rozwijać. Nic nie zmieniło się w tym obszarze, co nas bardzo cieszy.

Faktem jest, że partnerska współpraca ma dla właścicieli placówki stomatologicznej wiele zalet wobec opcji całościowego oddania kontroli, wprowadza jednak także szereg ograniczeń.  

Do czasu rozmów z THC nie wiedzieliśmy jakie korzyści mogą płynąć z modelu partnerskiego, w którym 30 proc. udziałów pozostaje w naszych rękach. Taka propozycja od początku bardziej nam się podobała.

Czy dołączając do grupy Dentity, centrum stomatologicznego Uśmiechnij Mi Się miało już sprecyzowaną wizję rozwoju? Czy wiele zmian w koncepcji wprowadził THC?
Wizję na rozwój placówki mamy już od dawna. Dla nas najważniejsi są pacjenci, a rolą Funduszu przy obecnym modelu współpracy, jest pomoc w wyborze najlepszego kierunku rozwoju.

Mamy na uwadze przede wszystkim dobro pacjentów, chcemy mieć możliwość świadczenia usług dla jeszcze większego ich grona. Pozostają ważne pytania. Czy rozbudować placówkę w Oświęcimiu i uruchomić nowe fotele, czy otworzyć kolejną placówkę w Małopolsce lub na Śląsku?  Fundusz ocenia potencjał takiego rozwoju, a my jako lekarze, możemy koncentrować się na pracy z pacjentami.

Zmiany są ważne dla właścicieli centrum stomatologicznego, ale nie wolno zapominać o zespole lekarzy, personelu medycznym, administracji. Oni wszyscy, a dokładniej ich praca także wpływa na zadowolenie samych pacjentów.
Zmiany w zarządzie nie są odczuwalne przez zespół lekarzy. Nie doszły z tego tytułu żadne obowiązki, więc lekarze dalej mogą leczyć pacjentów, zgodnie z najlepszymi praktykami, wypracowanymi procedurami medycznymi, które mają wpływ na wysoką ocenę jakości usług stomatologicznych naszej placówki w regionie.

Od początku mieliśmy jasno ustalone, że Fundusz nie będzie ingerował w standardy pracy, a jego rolą będzie wsparcie.

Co więcej, na plus możemy już ocenić wsparcie HR jakie gwarantuje grupa Dentity. To jest ten obszar, który ma znaczący wpływ na funkcjonowanie placówki. Szybka pomoc w przypadku rekrutacji personelu medycznego, to duże odciążenie dla nas.

W ramach grupy, korzystamy również ze wspólnej platformy zakupowej, dzięki czemu możemy optymalizować koszty wyposażenia placówki.

Wsparcie widzimy także w obszarze marketingu.

Przy planach rozwojowych na 2023 r. korzystamy już z doświadczenia managerów Dentity, sprawdzonych i skutecznych strategii marketingowych.

Jedyna odczuwalna zmiana to obieg dokumentów. Musieliśmy po prostu odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale pracując z partnerami w THC, możemy liczyć na duże zrozumienie i płynne przejście do nowej rzeczywistości.

Co było najtrudniejsze w podjęciu decyzji o współpracy z funduszem THC?
Każdy lekarz – właściciel placówki stomatologicznej, kieruje się innymi kryteriami. Dla nas najtrudniejsza była wizja podzielenia się monopolem w zarządzaniu placówką z inwestorem. Decyzja o dołączeniu do sieci trwała dwa lata. W tym czasie spotykaliśmy się z kilkoma przedstawicielami, chcieliśmy dać sobie czas na sprawdzenie rynku i możliwości. Kiedy jednak zrozumieliśmy, że mając na pokładzie doświadczonych doradców, partnerów, możemy czerpać od innych wiedzę, inaczej spojrzeliśmy na taką współpracę.

Czas rozmów wstępnych z funduszem THC pozwolił nam na wypracowanie wzajemnego zaufania, na podwalinach którego już wspólnie rozwijamy centrum Uśmiechnij Mi Się.

Mamy autorski model pracy z pacjentem, nie chcieliśmy z niego rezygnować, a jedynie mieć możliwość oferowania go jeszcze większej grupie pacjentów. Plany i cele na ten rok, które wyznaczyliśmy sobie wspólnie zmierzają w zakładanym przez nas kierunku.

Na jakie korzyści z obecności w grupie Dentity warto jeszcze zwrócić uwagę?
W grupie Dentity mamy znane i cenione nazwiska lekarzy, za którymi stoi doświadczenie na różnorodnych rynkach. Mamy ze sobą stały kontakt i dzielimy się doświadczeniami. Dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić, czy dane rozwiązanie będzie odpowiadało potrzebom naszym pacjentów.

Z drugiej strony, chętnie dzielimy się naszą wiedzą z kolegami z innych placówek, razem budując nową jakość usług stomatologicznych w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH