• Bupa Dental Care chce zamknąć, sprzedać lub połączyć 85 gabinetów dentystycznych w Wielkiej Brytanii. Głównym powodem jest niedobór stomatologów zainteresowanych współpracą z NHS
  • W Anglii podwyżka kwot płaconych za prawo do leczenia stomatologicznego w ramach NHS wyniesie 8,5 proc. (od 24 kwietnia 2023 r.). 
  • Bupa Dental Care to część międzynarodowej grupy Bupa, która działa jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie, także w Polsce 

Restrukturyzacja Bupa Dental Care 

Bupa Dental Care (BDC) ma zamknąć, sprzedać lub połączyć 85 gabinetów dentystycznych w Wielkiej Brytanii z powodu niedoboru dentystów i niekorzystnego wpływu inflacji na kondycję praktyk stomatologicznych. Na decyzję BDC wpłynęły głównie wysokie ceny energii. Właściciele sieci klinik nie mogą także znaleźć chętnych do leczenia pacjentów w ramach opieki NHS.

Pomimo znacznych inwestycji BDC nie jest w stanie zatrudnić wystarczającej liczby dentystów. Wiele placówek, mających leczyć na NHS, miesiącami, a nawet latami stoi pustych.

Mark Allan, dyrektor generalny Bupa Dental Care, powiedział: Jesteśmy wiodącym dostawcą usług dentystycznych w Wielkiej Brytanii. Naszym priorytetem powinno być umożliwienie pacjentom leczenia, którego potrzebują. W obecnych realiach nie jest to łatwe. Większość praktyk, których obejmie restrukturyzacja, powinna zapewnić pacjentom lepszy dostęp do lekarzy mających kontrakty NHS. 

Podwyżka cen w ramach świadczeń stomatologicznych NHS 

Wiadomość ta pojawia się zaledwie kilka dni po tym, jak ujawniono, że wzrosną opłaty stomatologiczne w ramach NHS.

Od 24 kwietnia 2023 r.  w Anglii podwyżka wyniesie 8,5 proc. Oznacza to, że koszt leczenia w ramach pakietów:

nr 1 (m.in. badania kontrolne) wzrośnie z  23,80 GBP  do 25,80 GBP,

nr 2 (m.in. wypełnienia) zwiększy się z 65,20 GBP do 70,70 GBP.

nr 3 (m.in. protezy) podwyższony zostanie z 282,80 GBP do 306,80 GBP.

Mark Allan wyjaśnił, że decyzja o restrukturyzacji nie została podjęta pochopnie. Dodał on: Pomimo naszych nieustannych wysiłków, nie jesteśmy w stanie zaradzić problemom, przed którymi stoi branża dentystyczna. Chodzi szczególnie o pozyskiwanie dentystów chętnych do świadczenia opieki stomatologicznej w ramach NHS.

Ok. 85 praktyk dentystycznych zostanie sprzedanych, zamkniętych lub połączonych jeszcze w 2023 r.  

Bupa Dental Care  (BDC) to część międzynarodowej grupy Bupa, która działa jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie, także w Polsce.