
Projekt ustawy określa sposób informowania o cenach oferowanych towarów i usług oraz skutkach nieprzestrzegania jej uregulowań. Dokument, który trafił do Senatu, przypomina iż usługa to czynność świadczoną odpłatnie, wymieniona w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
Właścicieli praktyk stomatologicznych przede wszystkim interesuje paragraf, który mówi, iż w miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen. W przypadku obniżki ceny, uwidacznia się także informację o przyczynie wprowadzenia obniżki.
Cenniki wywiesza się, wykłada lub w inny sposób udostępnia w miejscu sprzedaży towarów lub świadczenia usług tak, aby były one czytelne dla konsumentów. |
Co grozi za brak cennika usług?
Brak widocznego cennika grozi karą pieniężną nałożoną przez inspektora Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej. Może ona wynieść nawet 20 tys. złotych (maks. 40 tys. zł dla „recydywistów), z zaznaczeniem, że przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej uwzględnia się stopień naruszenia obowiązków oraz dotychczasową działalność przedsiębiorcy, a także wielkość jego obrotów i przychodu.
Wysokie kary to efekt implementacji dyrektywy 98/6/WE Parlamentu Europejskiego. Zdaniem UE kary te muszą być skuteczne, proporcjonalne i „odstraszające". Podwyższenie wysokości górnej granicy kary pieniężnej ma również na celu zwiększenie poziomu ochrony interesów ekonomicznych konsumentów.
Obecnie zasady i tryb kształtowania cen towarów i usług, sposoby informowania o cenach oferowanych towarów i usług oraz skutki nieprzestrzegania uregulowań w powyższym zakresie określa ustawa z 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. z 2013 r. poz. 385).
Komentarze