O tym, jak rodzi się świadomość piękna gabinetu wśród polskich lekarzy dentystów i co robić, żeby wzrastała zgodnie z trendami i przede wszystkim smakiem, rozmawiamy z Marcinem Macieszko, właścicielem biura projektowego "Nanostudio", specjalizującego się w architekturze medycznej.

 

Tomasz Szafer, infoDENT24.pl: Polskie gabinety stomatologiczne są.?

Marcin Macieszko, właściciel biura projektowego Nanostudio: Coraz lepsze.  Lekarze zaczęli stawiać nie tylko na profesjonalizm usługi, dobry sprzęt ale również na jakość przestrzeni przebywania zarówno pacjentów, personelu jak i ich samych. Sądzę że podejście do gabinetu jak tylko do placówki medycznej odchodzi do lamusa. Coraz więcej stomatologów  inwestuje pieniądze w budynki i wnętrza, które  zwiększają komfort pracy, wspomnianą jakość przestrzeni jak i podnoszą prestiż zarówno praktyki stomatologicznej jak i samego stomatologa w oczach pacjentów.

 

infoDENT24.pl: Co drugi w nazwie ma człon SPA, piękno, perfect. Czy dentyści, również pod względem architektury nie są zbyt zapatrzeni na salony piękności i gabinety odnowy biologicznej?

Marcin Macieszko: Nazewnictwo gabinetów jest powtarzalne z moich obserwacji przeważa wariacja członu dent czy medic ale to już jest zagadnienie natury marketingowej.  Jeśli ktoś chce stworzyć markę to powinien przemyśleć kwestię zarówno nazwy, logotypu, grafiki występującej zarówno we wnętrzu jak i na papierze firmowym czy stronie internetowej. Jeśli chcemy wykreować markę a nie świadczyć tylko usługi to powinno się ten temat przemyśleć lub udać się do odpowiedniej firmy tym się zajmującej.

Wracając do pytania, salony piękności czy też odnowy biologicznej mogą  być zaprojektowane profesjonalnie, funkcjonalnie  i ze smakiem, tak że nie widzę w tym przypadku przeciwwskazań by i tu i tu panowała dobra architektura, gorzej jednak gdy gabinet nawiązuje do słabego salonu piękności

 

infoDENT24.pl: W gabinecie powinno być: minimalistycznie i bezosobowo, luksusowo i ze smakiem, tradycyjnie a może praktycznie?

Marcin Macieszko: W gabinecie powinna panować atmosfera relaksu jak i profesjonalizmu. Musi być przy tym gabinet bezwzględnie praktyczny czyli funkcjonalny. Ta ostatnia wartość jest rzeczą najważniejszą, które pozostałe elementy powinny być podporządkowane nigdy na odwrót. Co do przymiotników minimalizm i bezosobowość to nie uważam by one szły w parze; może być ciepły minimalizm, minimalizm ze smakiem i minimalizm bez smaku. Luksus nie gwarantuje nam ani dobrego smaku, ani przytulności czy też praktyczności.

 

infoDENT24.pl: Eco obsesja czy jest dobra? Czy widać ją wśród lekarzy?

Marcin Macieszko: Ekologia w umiarze na pewno nikomu nie zaszkodziła. Wszystko co jest przesadzone a w szczególności gdy staje się obsesją jest niewskazane. Czy Eco obsesja jest widoczna wśród lekarzy? Pewnie tak samo jak wśród innych ludzi nie sądzę by ten zawód się w tym temacie jakoś szczególnie wyróżniał.

 

infoDENT24.pl: Jakie obecnie panują trendy w kolorystyce?

Marcin Macieszko: Niewątpliwym trendem jest kolorystyka związana z naturą tzw ecodesign. Nowoczesna zieleń z kolorami ziemi pasuje zarówno do nowoczesnych mebli jak i mebli tradycyjnych czy poddanych renowacji. Z drugiej strony mamy nieśmiertelne barwy monochromatyczne czerń, biel z odcieniami szarości. Do tego doskonale komponuje się mocny akcent kolorystyczny taki jak turkus, ostra zieleń, żółć czy też kolor ceglany.

 

infoDENT24.pl: Najczęstsze błędy lekarskiej samowolki wnętrzarskiej to?

Marcin Macieszko: Przypadkowość elementów wyposażenia oraz brak spójności poszczególnych pomieszczeń i elementów wyposażenia. Wnętrze powinno opowiadac jedną historię, być konsekwentne. Kolejną sprawą jest kakofonia barwna i stylistyczna którą czasem mamy przyjemność zaobserwować.

 

infoDENT24.pl: Ile czasu potrzeba spędzić z architektem, aby ten wyczuł nasze oczekiwania?

Marcin Macieszko: Nie ma recepty ile czasu potrzeba spędzić każdy klient jest inny i do każdego trzeba podchodzic indywidualnie. Są osoby które łatwo i konkretnie werbalizują swoje potrzeby z innych trzeba wyciągać. Jeszcze inna osoba nie do końca wie co by chciała a bardziej co by nie chciała a kto inny daje niemalże wolną rękę.

 

infoDENT24.pl: Na ile polskie przepisy sanitarne ograniczają fantazję dentystów i ich architektów?

Marcin Macieszko: Projektowanie bez przeszkód byłoby dla mnie strasznie ubogie, to jak łamigłówka z prostymi pytaniami. O wiele większa satysfakcja jest z rozwiązania krzyżówki z pytaniami trudnymi. Największym problemem polskich przepisów jest ich rozrzucenie po różnych rozporządzeniach i normach, brak nazwijmy to tekstu ujednoliconego, co dla wielu osób może być dużą niedogodnością.

 

infoDENT24.pl: Co najbardziej przeszkadza?

Marcin Macieszko: Duży problem stanowi odmienna interpretacja przepisów urzędników w zależności od lokalizacji, czyli po prostu pod jaki urząd dany obiekt podlega. Wynika to często z niejednoznaczności przepisów. Kolejny problem to odmienne przepisy dla praktyki prywatnej oraz podlegającej pod NZOZ.

 

infoDENT24.pl: Ile kosztuje piękno? Mam 100 mkw. powierzchnię w stanie surowym. Ile potrzebuję środków, aby doprowadzić ją do wprowadzenia urządzeń stomatologicznych?

Marcin Macieszko: To zależy od standardu wykończenia i jakie pomieszczenia obejmuje te sto metrów czy gabinet, poczekalnie i toaletę czy też kilka gabinetów, dwie toalety, pomieszczenie socjalne etc. Zależy jakiej klasy meble wybierzemy czy jakiej jakości zabudowę gabinetu. Pomijam fakt że jeśli to stan surowy od dewelopera to zapewne trzeba lokal poddać adaptacji poprzestawiać ścinaki, poprzerabiać wentylację i inne instalacje, może trzeba zrobić osłony stałe dla pracowni RTG, etc. Z grubsza szacuję, a wręcz zgaduję że mowa tu o 1000-2000 pln za metr kwadratowy a często i więcej. Każda osoba która zakładała nowy gabinet wie że to przedsięwzięcie do najtańszych nie należy.

 

infoDENT24.pl: Na czym warto i można zaoszczędzić?

Marcin Macieszko: Odpowiem może na czym nie warto oszczędzać. Na pewno nie warto oszczędzać na jakości materiałów z jakich się wykonuje wnętrze bowiem jest to złudna oszczędność  i  stanowi naprawdę niewielki procent inwestycji. Efektem będzie zarówno gorsze wrażenie estetyczne jak i niższa trwałość. Dochodzi do tego bardzo często niższy komfort użytkowania czy nawet gorsze bezpieczeństwo i higiena pracy. Kolejną sprawą a właściwie pierwszą sprawą na jakiej nie powinno się oszczędzać jest przemyślenie całej inwestycji i wykonanie fachowego projektu, by pieniądze zainwestowane w gabinet były wydane na taki gabinet jaki właśnie  chcemy , o jakim marzyliśmy a nie na taki jaki wyjdzie. Wszelkie pomysły i zmiany najlepiej realizować na etapie projektowym bo są wtedy najtańsze.

 

Marcin Macieszko : Architekt, właściciel biura projektowego Nanostudio. Członek Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów, posiadający uprawnienia projektowe w specjalności architektonicznej bez ograniczeń. Specjalizuje się w architekturze medycznej, w szczególności w projektowaniu gabinetów stomatologicznych. W swojej pracy zajmuje się zarówno projektowaniem budynków jak i wnętrz. Autor szeregu artykułów do prasy medycznej o projektowaniu oraz oddziaływaniu szeroko pojętego otoczenia na człowieka.