PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Amalgamaty dźwignią marketingową

ms
22-05-2017, 09:44
Amalgamaty dźwignią marketingową Pacjenci z amalgamatem
Lekarze dentyści protestują w sprawie obowiązku montowania separatorów amalgamatu z pieniędzy właścicieli gabinetów stomatologicznych. Tymczasem Medicover wykorzystuje sytuację, nakłaniając pacjentów do usuwania wypełnień amalgamatowych. Trudno dociec czy następuje to z udziałem separatorów.

Medicover w taki oto sposób przypomina o szkodliwości wypełnień amalgamatowych.

O szkodliwości i toksycznym działaniu wypełnień amalgamatowych poinformowała w 2008 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). W Japonii i Szwecji zakaz stosowania amalgamatów wprowadzono już w latach 70. XX wieku, a w latach 90. XX wieku w Szwecji podjęto decyzję o usunięciu amalgamatów u wszystkich Szwedów. Ta kwestia zainteresowała również Unię Europejską.

W połowie marca Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie ograniczenia stosowania rtęci w UE. Zgodnie z nowymi wytycznymi, z jej stosowania ma się stopniowo wycofywać m.in. sektor stomatologiczny. Definitywnie wypełnienia amalgamatowe mają zniknąć z gabinetów do 2030 r.

– Amalgamaty składają się z metali ciężkich. Ich opary przenikają do tkanek organizmu i odkładają się w nich. Są one szczególnie niekorzystne dla osób z wrażliwym organizmem i niestabilnym układem odpornościowym – mówi lek. stom. Damian Nasulicz z Europejskiego Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Prestige Dent, członek International Academy of Oral Medicine & Toxicology. Dodaje on, aby uniknąć dalszego przenikania oparów metali ciężkich do organizmu, warto usunąć wypełnienia amalgamatowe. Należy jednak pamiętać, że wchłanianie rtęci do organizmu zwiększa się w momencie usuwania amalgamatu, dlatego tak ważne jest wybranie kliniki, która stosuje bezpieczną procedurę. Pozwala ona zminimalizować ryzyko wchłonięcia rtęci podczas zabiegu.

Bezpieczne usuwanie wypełnień amalgamatowych wymaga stosowania specjalnej procedury, dlatego powinni ją wykonywać wyłącznie świadomi i przeszkoleni stomatolodzy – Najważniejszym aspektem procedury zarówno dla pacjenta, jak i lekarza stomatologa jest ochrona przed wdychaniem oparów rtęci w czasie zabiegu - czytamy w materiałach sygnowanych przez Medicover.

- Ważne, aby w trakcie zabiegu podawać tlen pacjentowi oraz odpowiednio wentylować gabinet. Podczas zabiegu należy stosować wysokowydajne urządzenia zasysające, a śluzówkę w odpowiedni sposób zabezpieczać i odizolować od środowiska jamy ustnej – mówi Damian Nasulicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Medicover   amalgamat stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH