PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Akrylowe zęby z importu a stawka vat

Autor: miro • Źródło: ms
04-10-2013, 09:15
Akrylowe zęby z importu a stawka vat Akrylowe zęby z importu
Jaką stawkę podatku od towarów i usług (8, czy 23 proc.) powinna stosować firma przy zakupie wewnątrzunijnym i dalszej odsprzedaży na terytorium Polski akrylowych zębów sztucznych?
Spółka jest bezpośrednim importerem akrylowych zębów sztucznych, produkowanych w Republice Czeskiej i ma wątpliwości, czy zastosować 23 proc. stawkę podatku (ustawodawca wyłączył zęby z poz. 101 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług), czy też 8 proc. stawkę (gdyż są one wyrobem medycznym i mieszczą się w poz. 106 ww. załącznika).
 
Dostawa sztucznych zębów nie jest dokonywana przez dentystów oraz techników dentystycznych zatrudnionych przez importera.
Zęby akrylowe, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 33.10.17-53.00., są wyrobem medycznym w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczonym do obrotu na terytorium Polski. Kwalifikacja wyrobu do kategorii wyrobów medycznych dokonywana jest na gruncie przepisów innych niż regulacje wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług.
 
Zdaniem importera na zęby akrylowe powinna być stosowana preferencyjna, 8 proc. stawka podatku, na podstawie poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, obejmującej "wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika".
 
Stanowisko to potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (interpretacja indywidualna, sygnatura: ITPP2/443-579/09/RS).
Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wyroby medyczne   podatki: VAT   import  

POLECAMY W SERWISACH