• Zawód lekarza dentysty daje wiele satysfakcji, nie tylko finansowej, jednak sukces wymaga wielkiego wysiłku.
  • Nie jest łatwo przezwyciężać zawodowe problemy, a w dobie mediów społecznościowych, łatwo czuć się niekompetentnym i stale porównywać się z kolegami z branży. 
  • Wiara w swój sukces, to już połowa drogi. Więc aby zrobić karierę, najpierw trzeba wygrać ze swoimi myślami. 

Bycie  dentystą może dawać olbrzymią satysfakcję. Zawód ten łączy pasję do nauki, zacięcie artystyczne, sprawność manualną i umożliwia kontakty z ludźmi.

By sprawdzać się w tym fachu trzeba jeszcze kochać to co się robi i przetrwać początkowe trudności, bo te bez wątpienia czekają każdego absolwenta stomatologii, mówi dentystka Alaa Ati, która w 2014 r.  skończyła London School of Medicine and Dentistry.

Najważniejszy jest sposób myślenia

Wiara we własne możliwości jest w stanie obronić przed największym kryzysem, bo stomatologia to przecież niezwykle ciężka praca już w trakcie studiów. Dentysta na każdym etapie zawodowej kariery musi stawić czoła innym wyzwaniom. Najważniejsze jest nie samo wyzwanie, ale sposób myślenia.

Wyjście ze strefy komfortu jest zawsze trudne, awans zawodowy nie przychodzi łatwo, podobnie jak wybór, aby nie dokonywać zmian na zawodowej ścieżce, podkreśla dentystka.

Kluczem do powodzenia jest takie przeprogramowanie myślenia, które pozwoli  postrzegać kolejne wyzwania i przeszkody jako proces, pozwalający się   uczyć, rozwijać i doskonalić. 

Wysiłku nie żałuj 

Lek. stom Alaa Ati radzi na łamach portalu Dentistry.co.uk by przemyśleć  swoje słabe strony, które warto zmienić, upewniając się, że jest to zgodne z koncepcją na rozwój zawodowy. W ten sposób, niezależnie od wyboru, praca będzie dawać satysfakcję. Nie ma większej radości niż wytrwanie, aby osiągnąć upragniony cel, pomimo wszystkich przeszkód.

Cofnij się do dnia, w którym zdałeś Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy i oficjalnie zostałeś dentystą. Nikt nie zapomina tego uczucia. W chwilach zwątpienia warto przywołać ten moment i całą drogę jaką trzeba było przebyć, by znaleźć się w tym właśnie punkcie kariery. To uświadamia, jak wielką pracę już wykonałeś i ta świadomość daje siłę na pokonanie kolejnych trudności.

Szczęście w nieszczęściu

Co ciekawe, największej sławy klinicyści podkreślają, że nie żałują żadnego etapu swojej zawodowej drogi, zwłaszcza tych najtrudniejszych okresów.

Właśnie te problemy ukształtowały ich i pozwoliły okrzepnąć,  przyczyniły się do sukcesu. Więc następnym razem, gdy zacznie się kolejny trudny dzień w gabinecie lub pojawią się nieoczekiwane przeszkody, niezależnie od tego, na jakim etapie kariery jesteś, pamiętaj, że może to z czym musisz się mierzyć, jest po prostu  bardzo ważną lekcją i służy podnoszeniu umiejętności.

Z upływem czasu i rozwojem kariery liczba przeszkód wcale nie musi się zmniejszać. Dlatego warto stopniowo  zmieniać sposób myślenia,  wzmacniać odporność na pojawiające się problemy. Takiego podejścia do pracy mało kto uczy się na etapie studiów stomatologicznych.

Wierz w proces, który się odbywa

Trzeba być cierpliwym, zaufać procesowi nabierania doświadczenia. Każdy w jakimś stopniu uczy się i rozwija. Wszak rozwój to nie perfekcja, ale ciągły postęp.

Jednak wszystko sprowadza się do sposobu myślenia. To myśli tworzą emocje, które są mechanizmem sygnalizacyjnym ciała. 

Aby wygrać w życiu,  najpierw trzeba wygrać ze swoimi myślami. Wiara w sukces, to już połowa drogi. Nie wolno zapominać, że wszelkie problemy z czasem przeminą. Takie podejście do trudności pomaga pokonać wyzwania nie tylko związane ze stomatologią, ale także problemy w życiu.

Teraz bardziej niż kiedykolwiek, wraz z rozkwitem mediów społecznościowych, niektórzy  trwają w stanie ciągłych toksycznych porównań.  Ważne więc, by nauczyć się myśleć pozytywnie.

Nie porównuj swojego życia z pozornie idealną karierą kolegi po fachu na Linkedln.  W mediach społecznościowych nikt przecież nie pokazuje trudności. Co oczywiście nie oznacza, że ich nie ma.

Najwspanialsze zdjęcia pokazujące efekty leczenia, często publikowane w Internecie, wymagały przecież od lekarza wielu lat ciężkiej pracy, poświęcenia i wytrwałości . Na zdjęciu widać jedynie efekt końcowy, a nie proces nauki, niejednokrotnie bardzo trudnej. Nikt nie kończy studiów jako ekspert.