PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

A jednak sprzęt medyczny podrożeje?

ms
27-09-2013, 12:35
A jednak sprzęt medyczny podrożeje? A jednak sprzęt medyczny podrożeje? (foto: Fotolia/PTWP)
Niestety, to o czym pisaliśmy już wielokrotnie nabiera wymiaru coraz bardziej rzeczywistego. Komisja Europejska pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE w związku ze stosowaniem obniżonych stawek podatku VAT na sprzęt medyczny.

To początek drogi, która dzieli branżę medyczną od zwiększenia VAT z 8 do 23 proc. Nie trzeba tłumaczyć, co może się stać, gdy rząd nie przedstawi rozwiązań, które mogłyby zniwelować negatywny wpływ skokowego wzrostu VAT. Zmiany nie nastąpią zapewne przed 2016 r., ale dwu- trzyletnia perspektywa nie jest zbyt odległa.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe orzecznictwo Trybunału, wszystko wskazuje na to, że prędzej, czy później Polska zostanie zmuszona do podwyższenia stawki VAT na znaczną część wyrobów medycznych - informował infoDENT24.pl Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu. 

Oczywiście dla tych podmiotów, które świadcząc usługi medyczne podlegają przedmiotowemu zwolnieniu z podatku VAT - wzrost stawki podatku będzie dodatkowym kosztem.

Prawdą jest, że Ministerstwo Finansów nie zgadza się z interpretacją Komisji Europejskiej dotyczącą możliwości stosowania obniżonej stawki VAT na wyroby medyczne, ale prawda jest i to, że - jak dotychczas - rząd polski ulegał naciskom Brukseli w sprawach podatkowych. Prawdopodobnie podobnie będzie i w tym przypadku.

Piotr Klimczak, odpowiedzialny za finansowanie branży medycznej w BZ WBK Leasing wyjaśnił w rozmowie z infoDENT24.pl, że wymuszona zmiana w wysokości podatku VAT najpewniej spowoduje realny wzrost cen sprzętu medycznego. To może być sygnał do inwestycji w najbliższym czasie, jeszcze przed wprowadzeniem wyższej stawki.

Przypomnijmy, że według unijnej dyrektywy dotyczącej VAT, państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę tego podatku na sprzęt medyczny, pomoce medyczne i inne urządzenia, ale tylko jeśli spełniają one dwa warunki; po pierwsze muszą być wykorzystywane do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności, po drugie muszą być przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego osób niepełnosprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH