Partnerzy portalu
partner portalu partner portalu

Logowanie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się i skorzystaj z naszej oferty dla zarejestrowanych czytelników

Temat miesiąca Przepisy. Jak prowadzić gabinet stomatologiczny Czytaj więcej

O TYM SIĘ MÓWI

LITERA PRAWA

- Rozwiązania, pozwalającego na automatyczne zaciągnie do recept informacji o właściwym poziomie refundacji – należy się spodziewać jeszcze w 2023 r. - zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Lekarz może udzielić informacji o stanie zdrowia pacjenta innym osobom, tylko po uzyskaniu jego zgody (lub przedstawiciela ustawowego). W jaki sposób działać zgodnie z prawem? Tłumaczy prawnik Karol Kolankiewicz.
Opłaty za rejestrację praktyk lekarskich i lekarsko – dentystycznych od 1 lutego 2023 r. wynoszą 133 zł (o 15 zł więcej) – pierwsza rejestracja i 67 zł (wzrost o 7,50 zł) – każda następna.

Redakcja poleca

Co piąty Polak szczotkuje zęby tylko raz dziennie. Wyniki badań Co piąty Polak szczotkuje zęby tylko raz dziennie. Wyniki badań
Wiadomości

Co piąty Polak szczotkuje zęby tylko raz dziennie. Wyniki badań

57,6 proc.  Polaków czyści zęby dwa razy dziennie, ale ponad 20 proc. - rzadziej. 3 proc. ankietowanych nie robi tego codziennie - wynika z najnowszego badania opinii publicznej „Jak często Polacy myją zęby?”. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej.
Pacjenci nie chcą słabo wykształconych lekarzy Pacjenci nie chcą słabo wykształconych lekarzy
Wiadomości

Pacjenci nie chcą słabo wykształconych lekarzy

Zwiększanie liczby lekarzy nie może odbywać się kosztem jakości kształcenia przyszłych kadr medycznych - uważa Rady Organizacji Pacjentów. Przyszli lekarze muszą mieć zapewnioną najwyższą jakość kształcenia, w tym dostęp do kadry i zaplecza dydaktycznego na poziomie studentów kształcących się w uniwersytetach medycznych – uważa Rada.
NRL przeciwko felczeryzacji medycyny NRL przeciwko felczeryzacji medycyny
Edukacja

NRL przeciwko felczeryzacji medycyny

- Wielkim problemem są braki kadrowe w systemie ochrony zdrowia, ale nie możemy pozwalać sobie na bylejakość i bezsensowną nadprodukcję lekarzy. Powinniśmy się zastanowić, jak zachęcić młodych lekarzy do podejmowania pracy w publicznej ochronie zdrowia - uważa prezes NRL Łukasz Jankowski.
20 marca. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej ma sens 20 marca. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej ma sens
Wiadomości

20 marca. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej ma sens

20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Ustanowiono go, aby przypominać o znaczeniu i prostych zasadach profilaktyki próchnicy oraz o tym, jak ważne jest kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych już od najmłodszych lat.
Duże odszkodowanie za złe leczenie przez kilkanaście lat Duże odszkodowanie za złe leczenie przez kilkanaście lat
Prawo

Duże odszkodowanie za złe leczenie przez kilkanaście lat

27-letnia Amy Matthews przez trzynaście lat leczyła uzębienie w jednej z lecznic w Middlesbrough. Okazało się, że pomoc stomatologiczna obarczona była licznymi wadami. Sprawą zajęli się prawnicy, którzy uzyskali od właścicieli kliniki 20 tys. funtów odszkodowania.
PTS: 60 proc. polskich nastolatków ma wadę zgryzu PTS: 60 proc. polskich nastolatków ma wadę zgryzu
Wiadomości

PTS: 60 proc. polskich nastolatków ma wadę zgryzu

Korygowanie wad zgryzu jest szczególnie istotne w przypadku dzieci i nastolatków, gdyż zaniedbania ortodontyczne mogą prowadzić do wielu zdrowotnych konsekwencji w dorosłym życiu. O czym wie niewielu rodziców, ostrzega PTS.
Aparat na zęby. Co przysługuje za darmo na NFZ Aparat na zęby. Co przysługuje za darmo na NFZ
Wiadomości

Aparat na zęby. Co przysługuje za darmo na NFZ

Specjaliści rekomendują pierwszą wizytę u ortodonty przed ukończeniem przez dziecko 7 lat. Długi czas oczekiwania do specjalisty, pracującego na NFZ - sprawia, że najbardziej zapobiegliwi rodzice chcą zapisać pociechę do ortodonty przed pierwszym ząbkowaniem.
Prof. Monty Duggal w Polsce. Będzie wykład podczas Krakdent Prof. Monty Duggal w Polsce. Będzie wykład podczas Krakdent
Wiadomości

Prof. Monty Duggal w Polsce. Będzie wykład podczas Krakdent

Targi Krakdent będą gościły znanego w świecie stomatologii dziecięcej eksperta. Prof. Monty Duggal poprowadzi sesję stomatologii dziecięcej zatytułowanej: Update wytycznych leczenia schorzeń powszechnie spotykanych u dzieci i młodzieży – próchnicy, wad rozwojowych i urazów.
Komisja Zdrowia przeciwna ustawie o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta Komisja Zdrowia przeciwna ustawie o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
Prawo

Komisja Zdrowia przeciwna ustawie o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta

Podczas obrad Komisji Zdrowia Senatu RP, które miały miejsce 16 marca, odrzucono w całości projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.
Cukrzyca i paradontoza przyspieszają demencję Cukrzyca i paradontoza przyspieszają demencję
Technika

Cukrzyca i paradontoza przyspieszają demencję

Badania naukowe dowodzą, że osoby chore na cukrzycę i ze znacznymi brakami w uzębieniu są w większym stopniu narażone na szybkie i znaczące ograniczenie funkcji poznawczych w miarę starzenia się, informuje Journal of Dental Research.

Materiały godne uwagi

Zdrowie jamy ustnej. Integralne dla zdrowia ogólnego. Projekt FDI

Zdrowie jamy ustnej i zdrowie ogólne pozostają w ścisłym związku, co stale potwierdzają kolejne badania naukowe. Aktualną wiedzę na ten temat prezentuje platforma, specjalnie do tego celu stworzona przez Światową Federację Dentystyczną.
Rynek Zdrowia

E-Wydanie MAGAZYNU RYNEK ZDROWIA

nr 2023 1 (179)