PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tomografia stożkowa (I): spraw, aby twoja praca stała się mniej stresująca

ms
04-05-2016, 10:32
Tomografia stożkowa (I): spraw, aby twoja praca stała się mniej stresująca Zbigniew Kardasz z Centrum Diagnostycznego Panoramik w Warszawie
Rozszyfrowania kłopotliwych zagadek nigdy nie należy podejmować się po omacku. Sytuacje, w których dentyści powinni korzystać z tomografii stożkowej (CBCT) przedstawia w rozmowie z infoDENT24.pl Zbigniew Kardasz z Centrum Diagnostycznego Panoramik w Warszawie, przy Świętokrzyskiej 18, specjalista z zakresu elektroradiologii, długoletni pracownik Zakładu Radiologii Szczękowo - Twarzowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nie zawsze należytą podstawę do podjęcia skutecznych działań przynosi na przykład pantomogram. W takich sytuacjach należałoby sięgnąć po tomografię stożkową, która jest najbardziej precyzyjną metodą m.in. przy: określaniu drożności kanałów, ocenie torbieli, diagnozowaniu zmian nowotworowych, analizie zębów zatrzymanych. Obrazowanie w 3D może okazać się nieodzowne szczególnie przy zatrzymanych ósemkach dolnych, z którymi nie radzi sobie standardowa radiologia,  zważywszy na newralgiczne położenie nerwu trójdzielnego.

Pamiętajmy, że nie każde leczenie przebiega w sposób bezproblemowy. Jeszcze gorzej, gdy nie potrafimy zdiagnozować przyczyn kłopotów.

Oto dwa przykłady diagnostyki zatrzymanych dolnych zębów ósmych. Na raporcie z badania widoczny jest przebieg kanału żuchwowego i zatrzymany ząb 48. Badanie wykonać można z pełnym łukiem zębowym lub zobrazować jego wycinek.


Zgłosił się do nas pacjent ze skierowaniem na diagnostykę zębów siecznych szczęki. Z wywiadu wynikało, że mamy do czynienia ze stanem po urazie tej okolicy. Przy pomocy trójwymiarowej diagnostyki można było dokładnie ocenić każdy z zębów siecznych w trzech płaszczyznach.

Poniżej widoczny każdy z zębów siecznych w płaszczyźnie czołowej, osiowej i strzałkowej, co umożliwia ocenę samego zęba pod kątem ewentualnej szczeliny złamania, jak i struktur sąsiednich.

 

Od wielu lat zajmuję się znajdowaniem przyczyn problemów. Szczególnie dużo znaków zapytania powstaje w periodontologii, chociażby w zakresie oceny liczby kanałów, ich światła, drożności.

Do dyspozycji mamy wspaniałe narzędzie - sprzęt firmy Planmeca, oferujący niespotykaną precyzję obrazu tworzonego w oparciu o skany przekrojów, realizowanych na różnych głębokościach z wysoką rozdzielczością 200 wokseli w standardzie (jednostka rozdzielczości obrazu w przestrzeni – przyp. red.). Oczywiście w uzasadnionych przypadkach mamy także do dyspozycji możliwość tworzenia i odczytu obrazu w jakości HD.

Na poniższym raporcie z badania można ocenić ząb 27 pod kątem liczby kanałów i ich drożności.

SŁOWA KLUCZOWE
Zbigniew Kardasz   Planmeca  

POLECAMY W SERWISACH