PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tomasz Śmigiel: niemożliwym jest ustalenie ile dyplomów musi mieć lekarz, aby dobrze implantować

ŁS
13-04-2015, 10:59
Tomasz Śmigiel: niemożliwym jest ustalenie ile dyplomów musi mieć lekarz, aby dobrze implantować Tomasz Śmigiel, absolwent studiów implantologicznych na a Uniwersytecie J.W. Goethego, redaktor naczelny "International Magazine of DIGITAL Dentistry"(fot. archiwum prywatne)
Czy jestem za, czy jestem przeciw, aby zabiegi implantacji mogli wykonywać tylko lekarze ze specjalizacją z chirurgii? Odpowiem jak jeden ze znanych polskich polityków: jestem za, a nawet przeciw – mówi portalowi infoDENT24.pl lek. dent. Tomasz Śmigiel* z Katowic, wiceprezes Stowarzyszenia Mistrzów Polskiej Implantologii "IMPLANT MASTERS POLAND”.

Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To tak jakby dyskutować czy lekarz dentysta bez specjalizacji z chirurgii powinien usuwać zęby albo czy bez specjalizacji z protetyki można wykonywać protezy albo korony?

Oczywiście wszystko wymaga edukacji, praktyki, doświadczenia. Doświadczenie zdobywa się z czasem, a edukujemy się na własne życzenie. Ustalając możliwość wykonywania zabiegów implantologicznych tylko przez chirurgów ograniczy się dostęp do tej popularnej metody leczenia dla społeczeństwa. Z drugiej strony, zabiegi byłyby wykonywane przez kompetentnych lekarzy.

Przy obecnym systemie szkoleń, kursów, warsztatów, dostępności do szkoleń online każdy kto chce zająć się implantologią może się szybko i sprawnie wyszkolić. Jako lekarze powinniśmy się kierować zasadą: "Po pierwsze nie szkodzić", więc jeżeli ktoś jest lekarzem z powołania to nie wykona żadnej procedury bez odpowiednich umiejętności właśnie dlatego żeby po pierwsze nie szkodzić.
Jeżeli zaś lekarz wykonuje zabiegi dla zysku, nie licząc się z dobrem pacjenta, to nie powinien być lekarzem. I myślę, że tu pojawia się odpowiedź, bo za błędy w sztuce, wynikające z niekompetencji, odpowiednie sądy mogą odebrać prawo wykonywania zawodu.

Niemożliwym z kolei jest ustalić ile kursów, ile szkoleń ile dyplomów musi mieć lekarz, aby uznać, że już może zacząć implantować oraz kto takie kursy mógłby przeprowadzać. Tymczasem uczmy się i dzielmy wiedzą, abyśmy mogli zabiegi przeprowadzać bezpiecznie i skutecznie.

Czytaj również:  

Powstało Stowarzyszenie Mistrzów Polskiej Implantologii "IMPLANT MASTERS POLAND"

Prof. Mansur Rahnama: tylko specjalizacja w połączeniu z kursami stanowi o sukcesie implantologa 

Znany specjalista ostrzega przed nierzetelnością implantologów 

*Lek. dent. Tomasz Śmigiel posiada tytuł Master of Science in Oral Implantology zdobyty w trakcie trzyletnich studiów na Uniwersytecie J.W. Goethego w Niemczech, we Frankfurcie nad Menem. Jest członkiem aktywnym Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH