PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ rozważy rozdzielenie finansowania świadczeń dla dzieci i dla dorosłych

ŁS
13-05-2015, 13:10
MZ rozważy rozdzielenie finansowania świadczeń dla dzieci i dla dorosłych Cezary Cieślukowski, wiceminister zdrowia (fot. PTWP)
- Zdajemy sobie sprawę, że lekarze dentyści potrzebują lepszej ekonomicznej motywacji do podjęcia leczenia dzieci. Sprawdzimy, czy osobne finansowanie świadczeń dla dzieci i dorosłych jest dobrym rozwiązaniem - mówił w Sejmie wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski.

Cezary Cieślukowski zaznaczył, że MZ jest świadome, iż opieka stomatologiczna nad dzieckiem wymaga poświęcenia więcej czasu i wymaga od dentysty szczególnych predyspozycji.

- Lekarz nie osiągnie korzyści z opieki nad dzieckiem takiej samej jak w przypadku leczenia dorosłych - podkreślał w trakcie "Dni profilaktyki i edukacji w Sejmie z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej".

- Zaskakującym jest fakt, że Polska, choć jest krajem rozwiniętym cywilizacyjnie, w kwestii stanu zdrowia jamy ustnej znajduje się w ogonie wszelkich statystyk. Ministerstwo Zdrowia zdaje sobie sprawę z tego, że trudne będą do spełnienia zalecenia WHO, mówiące o tym, że do 2020 roku 70 proc. obywateli państw europejskich powinno być wolnych od próchnicy.

Wiceminister zdrowia przypomniał inicjatywy, które podejmuje MZ, zaznaczając jednocześnie, że niektóre trafiają w próżnię.

- MZ wydało rozporządzanie w sprawie standardów opieki okołoporodowej. Znalazły się w nim zalecenia dotyczące opieki stomatologicznej kobiet w ciąży oraz opieki nad dzieckiem po porodzie. Niestety, kobiety nie korzystają z przysługujących im świadczeń - ubolewał.

Cezary Cieślukowski zwrócił uwagę, że inicjatywą, która ma szansę zmienić postrzeganie znaczenia profilaktyki stomatologicznej wśród dzieci jest realizowany od dwóch lat program „Dzieciństwo bez próchnicy", współfinansowany z funduszy szwajcarskich.

- Zaangażowane są w niego prawie wszystkie ośrodki akademickie, chęć udziału w projekcie zgłosiło 4582 przedszkoli, wartość projektu to prawie 20 mln złotych. Przed nami jeszcze dwa nabory. Liczmy, że takie projekty zdołają przekonać maluchy, iż wizyta u dentysty nie musi być nieprzyjemna - zaznaczył. Wiceminister zadeklarował gotowość resortu do podjęcia działań zmierzających do wdrożenia rozwiązań, które by zapewniły kontnuowanie "programu szwajcarskiego" po jego zakończeniu w 2016 r. 

Cezary Cieślukowski wierzy, że narzędziem docelowym, który poprawi wskaźniki walki z próchnicą w Polsce ma być Narodowy Program Zdrowia. Zanim on jednak powstanie, trzeba zintensyfikować inne działania m.in. współpracę z pielęgniarkami.

- Podczas debaty z pielęgniarkami doszliśmy do wniosków, że za pewne procedury z zakresu profilaktyki stomatologicznej powinny być odpowiedzialne właśnie pielęgniarki, oczywiście taka aktywność byłaby odpowiednio gratyfikowana zgodnie z systemowymi rozwiązaniami - mówił wiceminister zdrowia.

Czytaj także: Mała polityka, czyli o zębach w Sejmie

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH