PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Marta Klimkowska-Misiak (NRL): staż daje czas

infoDENT24.pl
19-12-2014, 07:41
Marta Klimkowska-Misiak (NRL): staż daje czas Lek. dent. Marta Klimkowska-Misiak (fot. NIL)
Zdaniem zdecydowanej większości uczestników badania ankietowego „Trudne początki, czyli dentyści na progu kariery”, udział w stażu podyplomowym minimalizuje ryzyko popełnienia błędu w pierwszym okresie pracy zawodowej. - Sądzę, że jest to także czas, dzięki któremu młody lekarz i lekarz dentysta, może rozejrzeć się za pracą jaką podejmie po jego ukończeniu – mówi lek. dent. Marta Klimkowska – Misiak, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, członek Komisji Stomatologicznej NRL.

Od momentu pojawienia się koncepcji likwidacji stażu podyplomowego samorząd lekarski stał i stoi nadal na stanowisku, że taki staż dla lekarza i lekarza dentysty jest niezbędny ze względu na specyfikę studiów medycznych i przyszły obszar działań lekarzy i lekarzy dentystów, pamiętajmy, że najważniejsze jest zdrowie naszych pacjentów.

Czytaj więcej: Młodzi dentyści 2014: jest nas zbyt dużo, chcemy stażu i szerszego dostępu do specjalizacji (wyniki badania)

Czymś innym jest nabywanie umiejętności praktycznych i ich doskonalenie podczas stażu podyplomowego, gdy poszczególne czynności wykonuje lekarz lub lekarz dentysta, posiadający tymczasowe prawo wykonywania zawodu, a czym innym jest leczenie pacjenta przez studenta piątego roku stomatologii, czy szóstego roku wydziału lekarskiego.

Staż podyplomowy to okres kiedy pod okiem doświadczonego kolegi wykonuje się pierwsze zabiegi, które w razie wątpliwości można z nim skonsultować, czy poprosić o pomoc. Sądzę, że jest to także czas, dzięki któremu młody lekarz i lekarz dentysta, może rozejrzeć się za pracą jaką podejmie po jego ukończeniu.

Negatywną opinię na temat likwidacji stażu wyrażały i wyrażają niezmiennie niemal wszystkie gremia lekarskie. Wielu pracowników uniwersytetów medycznych, pomimo wysiłku włożonego w dostosowanie programu studiów do nowej, „bezstażowej" formuły, jest w dalszym ciągu za przywróceniem stażu podyplomowego. Niestety argumenty uzasadniające konieczność dbałości o jak najwyższą jakość nauczania nie są brane pod uwagę.
Uzasadnienie, że będzie taniej i więcej jest nadrzędne w stosunku do wątpliwości czy będzie także lepiej. Problemów, z którymi borykają się lekarze i lekarze dentyści jest niestety bardzo dużo.

Co jakiś czas pojawiają się pytania o liczbę lekarzy czy jest właściwa? Czy nie należałoby jej ograniczyć? To bardzo złożone zagadnienie. Z jednej strony powstaje coraz więcej gabinetów i liczba lekarzy dentystów przypadająca na tysiąc mieszkańców jest w Polsce większa niż w większości krajów UE, z drugiej strony występują ogromne potrzeby lecznicze i bardzo nierównomierny dostęp do świadczeń stomatologicznych.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2013 r., na Mazowszu, w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców jest dwa razy więcej stomatologów niż w województwie kujawsko-pomorskim, ale przeważająca część medyków pracuje w stolicy.
Wnikliwa analiza tematu, wyciągniecie wniosków z doświadczeń sąsiadów i wprowadzenie stosownych, porządkujących omawiane kwestie regulacji może zapobiec wielu niekorzystnym zjawiskom, takim jak: emigracja ,upadek małych gabinetów czy luka pokoleniowa w gronie specjalistów. Chciałabym, aby takie działania zostały podjęte.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH