Grzegorz Wrona (NROZ): w pierwszym półroczu wpłynęło 207 skarg na leczenie stomatologiczne

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 r. zgłoszono do OROZ 92 skargi dotyczące protetyki stomatologicznej. To mniej niż w drugim półroczu 2013 roku, kiedy było ich 108.
Na drugim miejscu pod względem zgłoszonych skarg jest stomatologia zachowawcza - 73, kolejne są: chirurgia stomatologiczna - 32 oraz stomatologia dziecięca - 10.
Od 1 stycznia do 31 czerwca 2014 r., zgłoszono 3 skargi mniej (207) w porównaniu do II półrocza 2013 r (w sumie 210 skarg).
W I półroczu 2014 roku do OROZ wpłynęło 1808 skarg na lekarzy wszystkich specjalności. Najwięcej przyjętych skarg dotyczyło leczenia chorób wewnętrznych - 402, chirurgii ogólnej - 134 oraz ortopedii i traumatologii - 106.
Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: Czy stabilne statystyki obejmujące liczbę skarg pacjentów na leczenie stomatologiczne należy rozpatrywać w kategorii sukcesu? Przecież coraz większy odsetek pacjentów skrupulatnie wylicza ekonomiczną efektywność otrzymanej usługi stomatologicznej.
Grzegorz Wrona (NROZ): Pewnie taką tezę można by postawić, jeżeli bylibyśmy pewni tej stabilności, a nie jesteśmy. Liczba skarg na leczenie stomatologiczne wzrasta niesystematycznie.
Jeżeli porównamy dane z drugiego półrocza 2013 r. i pierwszego 2014 r., to faktycznie, nastąpiła stabilizacja, ale nie próbowałbym odtrąbić w tym zakresie sukcesu. Trzeba wykazać się wstrzemięźliwością. Szczególnie jeżeli spojrzymy na statystyki w ujęciu rocznym.
Wszystkich nowych skarg na leczenie stomatologiczne w 2011 roku zgłoszono 332. W 2012 r. było ich 344, w 2013 r. - 381, w pierwszym półroczu 2014 r. - 207. Jeżeli ta dynamika się utrzyma, na koniec roku będzie ich ponad 400. Oznacza to wzrost w porównaniu do ostatnich lat.
infoDENT24.pl: Porównując ostatnie dwa półrocza zauważalny jest wzrost liczby skarg na leczenie chirurgiczne? Jak można to wytłumaczyć?
Grzegorz Wrona: Znów byłbym ostrożny przy analizie tych liczb. Nie chciałbym postawić tezy, że liczba skarg na leczenie chirurgiczne wzrosła. To zbyt krótki okres do analizy.
Miejmy natomiast świadomość, że nie rozmawiamy o skargach na chirurgów - specjalistów, tylko o skargach z obszaru chirurgii stomatologicznej. Wiadomo, że podstawowe zabiegi chirurgiczne wykonuje większość lekarzy dentystów.
Jeżeli jednak ta liczba będzie utrzymywała się na obecnym poziomie, na najbliższym spotkaniu z Okręgowymi Rzecznikami Odpowiedzialności Zawodowej zasygnalizuję temat do tzw. ocen bieżących.
infoDENT24.pl: Liczba skarg na leczenie implantoprotetyczne (protetyka stomatologiczna) nie jest zaskoczeniem. Pacjenci skarżą dentystów bo akurat za te usługi płacą najwięcej. Czy w związku z tym NROZ analizuje najczęstsze problemy wynikające ze skarg i przekazuje takie dane do osób lub organizacji np. zajmujących się kształceniem protetyków? Tak aby skargi stanowiły „materiał profilaktyczny" dla kolejnych pokoleń specjalistów?
Grzegorz Wrona: Nasze sprawozdania są przedstawiane tylko na Okręgowych Zjazdach Lekarzy, ale taki pomysł jest wart rozważenia. Być może przygotujemy odpowiednie sprawozdanie, które trafi do szefów jednostek szkolących. Na razie uczelnie nas o to nie pytały.
Warto zauważyć, że od czterech lat liczba skarg na leczenia implantologiczne ustabilizowała się. Nie będę mówił o sukcesie, bo to ciągle około 200 porażek rocznie. Trzeba jednak rozróżnić faktycznie niezadowolonych pacjentów od pieniaczy, którzy spodziewali się po leczeniu zbyt wiele. Tego nie można kryć. Tak samo faktu, że wiele skarg podpisanych przez pacjentów jest tak naprawdę napisanych przez prawników.
infoDENT24.pl: Czy umie pan powiedzieć, ilu lekarzy po skargach pacjentów zostało ukaranych?
Grzegorz Wrona: Nie. Nie wolno jednak zakładać, że jeżeli w 2013 roku na leczenie protetyczne, a nie oszukujmy się głównie chodzi tu o implanty, przyjęliśmy 190 skarg, to 190 lekarzy zostało ukaranych. Nie prowadzimy takich statystyk. To skomplikowane chociażby z tego powodu, że sam wniosek o ukaranie lekarza, nie oznacza, że ostatecznie on zostanie ukarany. Te postępowania są bardzo długotrwałe.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Chciała od dentysty 150 tys. zł za złe leczenie, ale sama zapłaciła mu 5,4 tys. zł
lexDENT -
Co trzeba wiedzieć o ekstrakcji ósemek
techDENT -
Chcą poznać jaka jest współpraca pomiędzy lekarzem a lekarzem dentystą
newsDENT -
Stomatologia w czubie stu najlepszych miejsc pracy 2019 r.
bizDENT -
FDI przyjmuje już zapisy na doroczny kongres
eduDENT -
Poszukiwanie w Szczecinie lekarzy i lekarzy dentystów - powstańców warszawskich
lifeDENT -
O ryzyku depresji świadczą zęby mleczne!
techDENT -
Toruń: dentysta gwałciciel skazany na 6 lat więzienia
lexDENT
-
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
Chciała od dentysty 150 tys. zł za złe leczenie, ale sama zapłaciła mu 5,4 tys. zł
lexDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Prawo atomowe: mniejsze wymogi przy wykonywaniu zdjęć rtg wewnątrzustnych
lexDENT -
Kiedy komórki macierzyste do leczenia kanałowego?
techDENT -
OC podmiotów leczniczych: od 1 kwietnia będą zmiany
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Piaseczno, mazowieckie -
lekarz dentysta
Opole Lubelskie, lubelskie -
lekarz dentysta
Mińsk Mazowiecki, mazowieckie -
lekarz dentysta
Grudziądz, kujawsko-pomorskie