PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Filip Dąbrowski: egzamin ma być możliwością wykazania się wiedzą, a nie udowodnienia komuś jej braku

infoDENT24.pl
18-12-2014, 08:08
Filip Dąbrowski: egzamin ma być możliwością wykazania się wiedzą, a nie udowodnienia komuś jej braku Lek. Filip A. Dąbrowski, przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy NRL (fot. Wanda Widomska, Dział Fotomedyczny WUM)
95,7 proc. uczestników badania ankietowego "Trudne początki, czyli dentyści na progu kariery” domaga się, aby dostęp do pytań z Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) był jawny. - Wyniki przeprowadzonej przez portal infoDENT24.pl ankiety nie są dla mnie zaskoczeniem – komentuje lek. Filip A. Dąbrowski, przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej.

Problem ten wielokrotnie poruszany jest w środowisku młodych lekarzy. Przywrócenie jawności pytań z lekarskiego i lekarsko-dentystycznego egzaminu końcowego jest także jednym z podstawowych zadań jakie postawiła przed sobą Komisja ds. Młodych Lekarzy NRL.

Czytaj także: Młodzi dentyści 2014: jest nas zbyt dużo, chcemy stażu i szerszego dostępu do specjalizacji (wyniki badania)

W sierpniu bieżącego roku apelowaliśmy w tej sprawie do ministra Bartosza Arłukowicza. Niestety, postulowana przez nas zmiana art. 14a ust. 11 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie spotkała się z aprobatą.

W naszych pismach dwukrotnie prosiliśmy o spotkanie z ministrem w celu podjęcia dialogu i wyjaśnienia jasnych i prostych argumentów środowiska. Propozycja ta została zbyta milczeniem, jedyne co uzyskaliśmy to wymijająca odpowiedź Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ. Przedstawiciele resortu wyjaśniają, że LEK i LDEK składa się z 200 pytań i że w razie ich ujawniania w krótkim czasie wyczerpałyby się zasoby wiedzy, z których można by formułować nowe pytania. Twierdzenie, że wiedza zdobywana w czasie studiów wyczerpuje się w liczbie kilkuset czy nawet kilku tysięcy pytań jest dla nas całkowicie oderwane od realiów życia. Problemu z tym nie mają chociażby koledzy z Niemiec, gdzie książeczki testowe są regularnie publikowane wraz z prawidłowymi odpowiedziami i komentarzem ekspertów. Czy można sobie wyobrazić lepsze repetytorium?

POLECAMY W SERWISACH