PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dr hab. Katarzyna Grocholewicz: w implantologii wiedza z kursów może być jedynie uzupełnieniem specjalizacji

ŁS
20-04-2015, 09:27
Dr hab. Katarzyna Grocholewicz: w implantologii wiedza z kursów może być jedynie uzupełnieniem specjalizacji Dr hab. n. med. Katarzyna Grocholewicz, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej (fot. PUM)
- Odpowiedzialny lekarz nie powinien, opierając się tylko na umiejętnościach zdobytych podczas kursów, podejmować się wykonywania zabiegów implantacji – uważa dr hab. n. med. Katarzyna Grocholewicz, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej, kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Ogólnej, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uważam że zabiegi implantacji powinni przeprowadzać lekarze rzetelnie przygotowani w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, czyli lekarze po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego. Nie zapominajmy, że umieszczenie implantów to pierwszy etap leczenia implantoprotetycznego i niezwykle ważne jest precyzyjne zaplanowanie procedur chirurgicznych pod kątem przyszłej odbudowy protetycznej. Planowanie leczenia najlepiej, aby odbywało się wspólnie ze specjalistą protetyki stomatologicznej, który będzie prowadził dalsze leczenie.

Czytaj także: Katarzyna Grocholewicz konsultantem krajowym z protetyki 

Chirurgia stomatologiczna ma obecnie do dyspozycji wiele różnych materiałów i technik, które zminimalizowały ograniczenia dotyczące wskazań do wykonywania zabiegów implantologicznych, w związku z czym główną rolę w planowaniu leczenia odgrywa teraz lekarz protetyk, a nie jak było to jeszcze kilka lat temu - chirurg.

W programach specjalizacji, zarówno z chirurgii stomatologicznej jak i z protetyki, szeroko omawiany jest temat współpracy chirurg - protetyk.

Odpowiedzialny lekarz nie powinien, opierając się tylko na umiejętnościach zdobytych podczas kursów, podejmować się wykonywania zabiegów implantacji. Wiedza zdobyta podczas kursów może być jedynie uzupełnieniem szkolenia specjalizacyjnego.

Czytaj także:

Prof. Mansur Rahnama: tylko specjalizacja w połączeniu z kursami stanowi o sukcesie implantologa

Tomasz Śmigiel: niemożliwym jest ustalenie ile dyplomów musi mieć lekarz, aby dobrze implantować

Znany specjalista ostrzega przed nierzetelnością implantologów 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Protetyka   PUM   implantologia   specjalizacje   Katarzyna Grocholewicz  

POLECAMY W SERWISACH