PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dr hab. Halina Borgiel-Marek o roli lekarzy dentystów w profilaktyce i wczesnej diagnostyce raka jamy ustnej

ms
30-06-2015, 08:00
Dr hab. Halina Borgiel-Marek o roli lekarzy dentystów w profilaktyce i wczesnej diagnostyce raka jamy ustnej dr hab. Halina Borgiel-Marek (foto: archiwum NIL)
Europarlamentarzyści planują działania zmierzające do obniżenia poziomu zachorowalności na raka jamy ustnej o 15 proc. do 2020 r. Jak to zrobić - radzono m.in. podczas spotkania w Brukseli pod hasłem Oral Cancer – Dentists saving lives. Polskę, z ramienia Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej Naczelnej Rady Lekarskiej, reprezentowała dr hab. Halina Borgiel-Marek, członek prezydium ORL w Katowicach.


Dr hab. Halina Borgiel-Marek: W naradzie, poza europarlamentarzystami grupy MAC (Members of European Parliament Agaist Cancer) i członkami zarządu CED (The Council of European Dentists), z jej prezydentem dr. Wolfgangiem Doneusem, wzięli udział zaproszeni przedstawiciele towarzystw stomatologicznych wielu krajów Europy.

Podczas spotkania dużo uwagi poświęcono roli lekarzy dentystów w profilaktyce i wczesnej diagnostyce raka jamy ustnej.

Do wygłoszenia wykładu wprowadzającego zaproszono prof. Samana Warnakulasurija z King’s College w Londynie, który podkreślał fakt, że obszar najbardziej dostępny do codziennej samooceny dominuje jednocześnie w statystykach umieralności z powodu nowotworów. Wczesne rozpoznanie zmiany nowotworowej bardzo często warunkuje powodzenie leczenia.

W przypadku raka jamy ustnej szanse na pięcioletnie przeżycie wynoszą 80 proc., gdy zostanie on rozpoznany we wstępnym stadium. Niestety ponad połowa pacjentów obciążonych tą chorobą umiera w ciągu pięciu lat od momentu rozpoznania.

Jedną z największych zdobyczy współczesnej medycyny jest wprowadzenie badań przesiewowych, które w przypadku nowotworów jamy ustnej są już obowiązkowe w wielu krajach wysokorozwiniętych. Badania te są podstawowym elementem profilaktyki onkologicznej, bowiem pozwalają nie tylko na wczesne wykrycie stanu przednowotworowego, czy nowotworu, ale przede wszystkim na wyłonienie grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby.

Głównym sposobem wykrywania potencjalnie złośliwych zmian w jamie ustnej jest badanie w gabinecie stomatologicznym (wzrokowo i przez dotyk). Skuteczność tego badania (czułość i swoistość) szacowana jest na ok. 95 proc.

W grupach wysokiego ryzyka istotne znaczenie mogło by mieć badanie samodzielne przez pacjenta wzorem badań skóry i piersi. Wymagałoby to jednak szerokiego programu dydaktycznego skierowanego do pacjentów.

Edukacja pacjentów
W drugiej części spotkania dr Hendrike van Drie, przewodnicząca zespołu roboczego Zdrowia Jamy Ustnej CED, poprowadziła dyskusję panelową, podczas której przedstawiciele Towarzystw Dentystycznych Irlandii, Portugalii i Hiszpanii zapoznali zgromadzonych z programami zdrowotnymi wprowadzonymi w tych trzech krajach celem poprawy wykrywalności raka jamy ustnej. Szczególną uwagę zwrócono na potrzebę stałej edukacji pacjentów, promocję zdrowego trybu życia oraz eliminację czynników sprzyjających powstawaniu nowotworów jamy ustnej oraz na wzbogacenie szkolenia przed- i podyplomowego, ze szczególnym ukierunkowaniem na warsztaty praktyczne w zakresie diagnostyki klinicznej i biopsji zmian przednowotworowych i nowotworów regionu głowy i szyi. Ważna jest także zmiana nastawienia rządzących w zakresie promocji zdrowia i poprawy dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej.

POLECAMY W SERWISACH