PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Anna Lella: musimy zwiększać świadomość społeczną dotyczącą zdrowia jamy ustnej

ŁS
20-03-2015, 08:14
Anna Lella: musimy zwiększać świadomość społeczną dotyczącą zdrowia jamy ustnej Anna Lella, NRL, prezydent elekt ERO-FDI
Celem Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej jest umieszczenie zagadnień związanych z opieką stomatologiczną na właściwym poziomie zainteresowania społecznego, a także wśród decydentów różnego szczebla - mówi lek. dent. Anna Lella, członek Naczelnej Rady Lekarskiej, prezydent-elekt Europejskiej Regionalnej Organizacji Światowej Federacji Dentystycznej (ERO-FDI).

infoDENT24.pl, Łukasz Sowa: Czy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to bardziej okazja do świętowania, czy manifestacji problemów związanych z opieką stomatologiczną na całym świecie?

Anna Lella, Naczelna Rada Lekarska, prezydent elekt ERO-FDI: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej FDI ma przede wszystkim na celu promocję w społeczeństwie zdrowia jamy ustnej i zwiększanie świadomości społecznej w tym zakresie. W tym dniu podkreślamy związek zdrowia jamy ustnej ze zdrowiem ogólnym i zwracamy uwagę, jak ważna w życiu człowieka jest odpowiednia dbałość w tej materii.

W tym kontekście nie odnosiłabym się do Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, ani jako okazji do świętowania, ani podkreślania różnorakich problemów - choć niewątpliwie jest to także uwzględniane w ramach podejmowanych działań - ale przede wszystkim jako do przedsięwzięcia, którego celem jest umieszczenie zagadnień związanych z opieką stomatologiczną na właściwym poziomie zainteresowania społecznego, a także wśród decydentów różnego szczebla.

Z tego względu różnego rodzaju inicjatywy podejmowane przy okazji ŚDZJU - zarówno na poziomie krajowym, jak i światowym - są kierowane przede wszystkim do pacjentów za pośrednictwem mediów, a nie do samych lekarzy dentystów.

Niezmiernie ważna jest też współpraca interdyscyplinarna pomiędzy lekarzami różnych specjalności. Analizując dotychczasowe działania i wyniki promocji zdrowia jamy ustnej często słyszy się opinie, że stomatolodzy przegrali walkę z próchnicą, prowadząc ją w zasadzie samotnie. Stwierdzono, że konieczne jest wzmożenie działań w kierunku włączenia do walki z chorobą próchnicową wszystkich zajmujących się ochroną zdrowia. Szczególnie cenna może okazać się współpraca z lekarzami zajmującymi się opieką nad przyszłymi matkami oraz z pediatrami. Ważną rolę mają również do spełnienia pracownicy edukacji, szczególnie we wczesnych etapach nauczania. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej ustanowiony przez FDI m.in. temu ma służyć.

infoDENT24.pl: Czy Polska włącza się w obchody tego dnia w wystarczający sposób? Odnoszę wrażenie, że brakuje centralnej organizacji w tym zakresie?

Anna Lella: Od samego początku polscy stomatolodzy, szczególnie poprzez samorząd lekarski a potem również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, podejmują działania związane ze Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej, zarówno o charakterze lokalnym czy indywidualnym, jak i ogólnokrajowym m.in. debaty stomatologiczne w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej podejmujące problemy epidemiologii i opieki stomatologicznej. Odbywały się one z udziałem znamienitych prelegentów ale i mediów, co skutkowało, że były potem relacjonowane na łamach prasy i w telewizji.

POLECAMY W SERWISACH