PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Życie po życiu zębów mądrości

kan
18-12-2017, 13:36
Życie po życiu zębów mądrości Trzecie zęby trzonowe (fot. Wikipedia)
Zespół stomatologów i technologów z University Of Nevada w Las Vegas opracował metodę pozyskiwania komórek macierzystych z zębów mądrości, by mogły być późnej wykorzystane do uzupełniania zniszczonych komórek w innych rejonach ciała. To osiągnięcie sprawia, że zęby mądrości, jak nigdy, staną się potrzebne!

Olbrzymi terapeutyczny potencjał mają komórki macierzyste, także te znajdujące się w pulpie zębów. Według amerykańskich danych blisko 80 proc. pacjentów ma usuwane ósemki, gdyż powodują one problemy na przykład ortodontyczne, gdy stają się przyczyną wad zgryzu - stłoczeń. Wiele z tych zębów jest zdrowych - zawierają miazgę, która produkuje komórki mogące zastępować inne - zniszczone przez proces chorobotwórczy.

Tyle że problemem jest pozyskanie miazgi - nie wystarczy bowiem dostać się do środka zęba.

Trzecie zęby trzonowe mają nieregularną powierzchnię. To jedna z przyczyn, dla której samo "rozłupanie"  ósemki może spowodować zniszczenia uniemożliwiające uzyskanie komórek macierzystych. Wynaleziony przez naukowców sposób to narzędzie Tooth Cracker 5000. Za jego pomocą można bezpiecznie przełamać ząb, otwierając dostęp do miazgi korzeniowej. Przeprowadzono próby na 25 zębach, wszystkie udane.

Co ciekawe, nie tylko zęby mądrości mogą być źródłem komórek macierzystych. Nawet zęby leczone korzeniowo mogą ich dostarczać, bez potrzeby ekstrakcji.

Miazga korzeniowa jest szczególnie cenna, ponieważ zawiera pluripotencjalne  i multipotencjalne komórki macierzyste. Podczas gdy komórki multipotencjalne (jak komórki krwi pępowinowej) mają ograniczone możliwości, to pluripotencjalne mogą się różnicować w praktycznie każdy typ komórki lub tkanki.

Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie to przełom, zaś metoda pozyskiwania ich z miazgi korzeniowej zębów może zredukować inwazyjność sposobów ich pobierania, a możliwości terapii znacznie się poszerzą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH