PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Związek cukrzycy i paradontozy przypieczętowany

en
05-03-2018, 10:30
Związek cukrzycy i paradontozy przypieczętowany Kolejny dowód na związek cukrzycy i paradontozy (fot. pixabay)
W świetle wyników najnowszego badania - niechirurgiczne leczenie periodontologiczne do pewnego stopnia, ale istotnie poprawia kontrolę glikemii u pacjentów z cukrzycą. U diabetyków, którzy mieli leczoną paradontozę, notowano w trzy miesiące później niższy poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c)

Niechirurgiczne leczenie periodontologiczne obniża poziom hemoglobiny A1c (HbA1c) - wskaźnika skuteczności kontroli cukrzycy, stwierdził w podsumowaniu swojej pracy dr Phoebus Madianos periodontolog z University of Athens School of Dentistry w Grecji.

Najnowsze badanie zostało specjalnie zaplanowane, by zweryfikować wyniki tego z 2013 r. (o takim samym temacie). Praca wykazała, że leczenie paradontozy w umiarkowany sposób wpływa na poziom HbA1c, jednak jej autorzy podkreślali, że wadą tego badania jest skąpa baza danych, pochodzących tylko z jednego ośrodka klinicznego.

Stąd próba dr. Phoebusa Madianosa, by sprawdzić najnowsze doniesienia naukowe, które potwierdzają wpływ leczenia paradontozy na poprawę kontroli glikemii u pacjentów chorych na cukrzycę typu I i II. 
Analiza potwierdziła wnioski z 2013 r. Skuteczne leczenie periodontologiczne, które zmniejszało procesy zapalne w tkankach zmienionych przez paradontozę poprawiało także kontrolę metabolizmu u pacjentów z cukrzycą typu II.

Niemniej jednak był to wpływ krótkotrwały, także zastosowanie antybiotyków nie wpływało dodatkowo na ograniczenie poziomu HbA1c. Tyle że nawet tak nieznaczne obniżenie stężenia  HbA1c jak pół procenta, wydaje się mieć kliniczne znaczenie dla zdrowia ogólnego. Dlatego niechirurgiczne leczenie periodontologiczne powinno być ordynowane pacjentom chorym na cukrzycę typu II, napisał w podsumowaniu autor badania.

Praca ukazała się na łamach Journal of Clinical Periodontology.

Więcej: onlinelibrary.wiley.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
cukrzyca   paradontoza  

POLECAMY W SERWISACH