PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zrekonstruowano twarz pacjenta dzięki drukarce 3-D

kg
25-02-2016, 10:08
Zrekonstruowano twarz pacjenta dzięki drukarce 3-D dr. Travis Bellicchi z pacjentem
68-letni S. Anderson stracił jabłko Adama i żuchwę po tym, jak zachorował na raka języka. Z pomocą przyszli mu lekarze z Indiana University-Perdue University Indianapolis (USA) uzbrojeni w technologię druku 3-D.

Tradycyjne materiały protetyczne, którymi próbowano zrekonstruować, zaatakowane przez nowotwór części twarzy, nie spełniły oczekiwań. Anderson nie mógł normalnie funkcjonować (oddycha dzięki  tracheotomii, odżywiany jest dojelitowo). Ciężkim przypadkiem zajął się dr Travis Bellicchi, który zajmuje się protetyką szczękowo - twarzową na Indiana University School of Dentistry (Indiana University-Perdue University Indianapolis).

Travis Bellicchi zajmuje się m.in. chirurgią plastyczną twarzy u osób najciężej doświadczonych przez los. Trafiają do niego pacjenci, których twarze w widoczny sposób ucierpiały, np. po inwazyjnych operacjach, w wyniku wypadków samochodowych, ran postrzałowych lub oparzeń.

- To był wyjątkowy przypadek (...), ponieważ wyprodukować musieliśmy protezę cztero-, pięciokrotnie większą niż te, które dotychczas stosowaliśmy w codziennej praktyce  - powiedział Travis Bellicchi.

Tego typu operacje wymagają od zespołu lekarzy nie tylko wysokich kwalifikacji medycznych, ale także znajomości: technik informatycznych, obrazowania 3-D, projektowania z wykorzystaniem technologii CAD/CAM. Efektem zastosowania skomplikowanych, nie tylko medycznych, procedur było wydrukowanie protez idealnie pasujących do anatomicznych szczegółów twarzy Andersona

Travis Bellicchi konstruując protezy, koncentruje się na materiałach z żywic silikonowych i akrylowych. Wykorzystanie tego typu biozgodnych komponentów jest już standardem w branży medycznej.

U Andersona po raz pierwszy raka języka zdiagnozowano w 1997 r. i poddano naświetlaniu. Choroba powróciła w 2012 r. Po kolejnej, bezskutecznej radioterapii lekarze byli zmuszeni usunąć zaatakowaną nowotworem żuchwę. Początkowo chirurdzy próbowali zrekonstruować żuchwę Andersona przy pomocy fragmentów kości strzałkowej i tytanowej płytki, jednak nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu.

Dzięki wszczepieniu wydrukowanej protezy pacjent ma nadzieję,  że wróci do normalnego życia.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
protetyka stomatologiczna   3D   CAD/CAM  

POLECAMY W SERWISACH